Do 26 kwietnia będą przyjmowane zgłoszenia kandydatów na stanowisko prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Ogłoszenie w sprawie naboru zostało opublikowane we wtorek, 16 kwietnia, w Biuletynie Informacji Publicznej WUG. Procedurę naboru przeprowadzi zespół, który został powołany 27 marca przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką.
"Zgłoszenia kandydatów powinny zostać przesłane na adres poczty elektronicznej SekretariatDA@mp.gov.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 26 kwietnia 2024 r. do godz. 14:00 z załączonymi dokumentami w zaszyfrowanych plikach .pdf. W tytule wiadomości należy wskazać: „Zgłoszenie w naborze Prezes WUG 2024”. Hasło do odczytu powinno zostać przesłane w oddzielnej wiadomości na adres poczty elektronicznej SekretariatDA@mp.gov.pl" - podano w ogłoszeniu.
Otwarcie zgłoszeń ma nastąpić 8 maja. Kandydaci dopuszczeni przez Zespół do udziału w dalszym postępowaniu, tj. spełniający wymogi formalne, otrzymają zaproszenie na rozmowę, której termin zostanie ustalony z kandydatami zakwalifikowanymi do tego etapu postępowania.
Jak wyjaśniono w ogłoszeniu, zakres zagadnień będących przedmiotem rozmowy z Zespołem obejmować będzie w szczególności: wiedzę o zakresie działalności Wyższego Urzędu Górniczego oraz wiedzę niezbędną do wykonywania zadań na stanowisku prezesa; kwalifikacje i doświadczenie zawodowe kandydata w zakresie umiejętności zarządczych na stanowisku prezesa centralnego organu administracji rządowej właściwego w sprawach nadzoru górniczego.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez Ministra Przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier.
Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych. WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Do 25 marca br. prezesem WUG był Adam Mirek. Nadzorowi górniczemu szefował od 1 marca 2017 r. O odwołaniu poinformował w oświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie internetowej Urzędu. Obecnie obowiązki prezesa pełni I wiceprezes Krzysztof Król.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.