Wniosek bytomskiej kopalni Eko-Plus w sprawie złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1” jest nadal aktualny, jednak jego procedowanie zostało zawieszone. To oznacza, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach może wznowić postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej tego złoża, jeśli wnioskodawca zechce je kontynuować.
Przypomnijmy. Złoże „Powstańców Śląskich 1” zalegające pod Bytomiem, Radzionkowem i częściowo pod Piekarami Śląskimi było już w przeszłości rozpoznane przez KWK Powstańców Śląskich. ZG Eko-Plus chcąc sięgnąć pod znajdujący się tam węgiel, musiał spełnić szereg wymogów, m.in. uzyskać decyzję środowiskową z RDOŚ oraz koncesję w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Jednak pod koniec stycznie 2024 r. decyzję odmowną w sprawie koncesji wydało ministerstwo. Niezależnie od tego toczyło się postępowanie przed katowickim RDOŚ-em.
- Wnioskodawca nie wycofał swojego wniosku z 11 lipca 2023 r., a jedynie zwrócił się do RDOŚ o zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uzyskaliśmy wymagane przepisami opinie Dyrektora Zarządu Zlewni w Katowicach PGW Wody Polskie z 1 grudnia 2023 r. Pismem z 26 lutego 2024 r. wezwano inwestora o wyjaśnienia w związku z podjętą informacją o wydanej decyzji Ministra Klimatu i Środowiska z 25 stycznia 2024 r. odmawiającej udzielenia koncesji na rozpoznanie części złoża węgla kamiennego „Powstańców Śląskich 1”. Wniosek o zawieszenie wpłynął 25 marca 2024 r. W momencie otrzymania wniosku od inwestora o podjęcie postępowania RDOŚ będzie je kontynuował, to znaczy wyda postanowienie o podjęciu postępowania i zakończy gromadzenie materiałów dowodowych, o czym poinformuje strony postępowania - wyjaśnia Natalia Zapała, Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Postępowanie w sprawie złoża „Powstańców Śląskich 1” nie może być jednak zawieszone w nieskończoność. Regulują to przepisy ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Wynika z nich, że organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek podmiotu planującego podjęcie realizacji przedsięwzięcia zawiesza postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli nie zagraża to interesowi społecznemu. Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania podmiot planujący podjęcie realizacji przedsięwzięcia nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane. W momencie otrzymania wniosku od inwestora o podjęcie postępowania RDOŚ będzie je kontynuować.
- O zawieszeniu postępowania jego strony zostały zawiadomione obwieszczeniem, które przekazano do gmin: Bytom, Radzionków, Piekary Śląskie. W związku z tym obwieszczeniem nie wpłynęły żadne uwagi. Natomiast w jego trakcie uwagi i wnioski wniosły strony postępowania: gmina Radzionków, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalnego Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu, TanQuid Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Radzionkowie - wylicza Natalia Zapała z RDOŚ.
Zakład Górniczy Eko-Plus starał się o koncesję rozpoznawczą, aby sprawdzić stan techniczny podziemnych wyrobisk, zagrożenie pożarowe i inne warunki, mające wpływ na decyzję o ewentualnym wznowieniu wydobycia węgla kamiennego pod Radzionkowem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Robią wszystko żeby w Polsce nie wydobywać węgla. Dla niedowiarków cofnięte zgody na eksploatację złoz: Paruszowiec, Imielin głeboki, Dankowice itd. Zielony syf w pełnej krasie. Witajcie w erze amiszów.