Zmienia się podejście sektora bankowego do paliw kopalnych? W USA to już się dzieje. Pod koniec 2023 roku BMO Bank, spółka zależna Bank of Montreal z siedzibą w Toronto, po cichu zaprzestał swojej polityki ograniczającej kredytowanie przemysłu węglowego, dzięki czemu uniknął miana „bojkotera” energetycznego w Wirginii Zachodniej - informuje agencja Bloomberg.
Zmiana wyszła na jaw po tym, jak Riley Moore, skarbnik amerykańskiego stanu Wirginia Zachodnia, ogłosił listę firm finansowych, z którymi nie współpracuje, bo uważa je za bojkotujące przemysł paliw kopalnych. BMO, który pod koniec lutego otrzymał ostrzeżenie, na tej liście nie było.
Timothy Cox, główny radca prawny BMO w USA, w piśmie z 25 marca skierowanym do biura skarbnika stanu poinformował, że usunął oświadczenie szczegółowo opisujące ograniczenia w udzielaniu kredytów dla przemysłu węglowego w wyniku zmian polityki w listopadzie 2023 r.
„W wyniku zmian w polityce wprowadzonych w listopadzie 2023 r. usunęliśmy oświadczenie dotyczące węgla ze stron internetowych BMO, ponieważ nie odzwierciedlało ono w pełni naszych obecnych zasad” – Bloomberg News cytuje piśmo Coxa do biura Moore’a.
Agencja informuje, że banki i firmy inwestycyjne rzadziej wypowiadają się na temat swoich wysiłków klimatycznych po tym, jak Republikanie spędzili 2 lata na atakowaniu strategii środowiskowej, społecznej i zarządzania przyjętej przez branżę finansową. Dyrektor generalny UBS Group AG, Sergio Ermotti, powiedział w marcu, że decydenci nie powinni polegać na bankach jako na „policji klimatycznej”.
Bloomberg informuje, że tak naprawdę podejście BMO do przemysłu węglowego nie uległo zmianie pomimo usunięcia publicznego oświadczenia. Jej podejście do węgla w dalszym ciągu opiera się na indywidualnych ocenach spółek opartych na ryzyku.
Bank of Montreal w 2021 roku ogłosił politykę dotyczącą kredytów węglowych, zgodnie z którą firma nie będzie zapewniać finansowania jako pożyczkodawca, jeżeli wiadomo, że wpływy zostaną przeznaczone przede wszystkim na budowę nowej elektrowni węglowej od podstaw, kopalni węgla energetycznego lub znaczną rozbudowę takich elektrowni lub kopalni. Bank oznajmił wówczas, że nie będzie udzielał pożyczek nowym klientom, którzy obsługują znaczące aktywa związane z wydobyciem węgla energetycznego lub wytwarzaniem energii węglowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.