W pierwszym kwartale 2024 roku kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały łącznie 3,13 mln t węgla, wobec 3,39 mln t w czwartym kwartale minionego roku. Powodem mniejszej produkcji były problemy w dwóch zakładach: ruchu Borynia (część kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie) oraz kopalni Pniówek.
O wynikach produkcyjnych JSW poinformowała w czwartek, 11 kwietnia. Jak wynika z przedstawionych danych produkcja węgla ogółem wyniosła 3,13 mln t i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku o ok. 7,5 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku niższa o ok. 7,3 proc. Jak wskazali przedstawiciele JSW, zmniejszenie produkcji węgla w pierwszym kwartale 2024 roku jest wynikiem wystąpienia nieprzewidywalnych utrudnień natury górniczo-geologicznej, związanej z tektoniką złoża w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Borynia oraz zagrożeniem metanowym w kopalni Pniówek.
W analizowanym okresie produkcja węgla koksowego wyniosła ok. 2,4 mln t i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku o ok. 10,6 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku niższa o ok. 9,5 proc. Produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,73 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku o ok. 4,2 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku wyższa o ok. 0,7 proc. Natomiast sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 3,06 mln t i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku o ok. 9 proc., a w porównaniu do pierwszego kwartału 2023 roku niższa o ok. 13,4 proc.
Jeśli chodzi o produkcję koksu, to w pierwszym kwartale 2024 roku wyniosła ona 0,83 mln t i była niższa o ok. 5,1 proc. w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku, a w stosunku do pierwszego kwartału 2023 roku odnotowała wzrost o ok. 7,4 proc. Sprzedaż koksu ogółem wyniosła 0,99 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału 2023 roku o ok. 25 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. wyższa o ok. 17,3 proc.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. W 2023 r. zakłady JSW wyprodukowały prawie 13,5 mln ton węgla. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Cudowny i Paździoch tak dobrze inwestowali w rozwój JSW, że teraz wszystko płonie a rentowne Bzie dalej istnieje obciążając pozostałe 2 ruchy. Powoli nagrania Bieńkowskiej wchodzą w życie.
Czegoś tu nie rozumiem - Szczygłowice fedrują non stop - soboty rano, niedziele wieczór - 1 kwartał same Szczygłowice nafedrowały prawie 1 milion - uśredniając - a co robią pozostałe kopalnie ?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Jeszcze chwilę, jeszcze troszkę i odbije się Wam czkawką zamknięcie Krupińskiego...
Roman , ruch Bzie włączony do Borynii i Zofiówki , a górnicy dalej jeżdżą autokarem z ruchu Jas-Mos , bo na Bziu nawet WC nie ma nie wspominając o łażni ... XXI wiek .
Co dalej z ruchem Bzie?