Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA zamierza sprzedać dawną pompownię stacjonarną KWK Powstańców Śląskich. Z nieruchomości wystawionych na sprzedaż korzysta Zakład Górniczy Eko-Plus, który dzierżawi je od SRK.
Dawna pompownia, a obecnie znowu kopalnia węgla kamiennego może więc zmienić właściciela. Na sprzedaż wystawiono nieruchomości znajdujące się w Bytomiu przy ul. Strzelców Bytomskich i w Radzionkowie przy ul. Nałkowskiej. To ponad 3,3 hektara gruntu, objętego prawem użytkowania wieczystego, a także prawem własności budynków, budowli oraz składników majątku, których wykaz liczy około 150 pozycji.
W pakiecie na sprzedaż wystawione zostały m. in. wieża szybu wyciągowego Kopernik, budynek kołowrotu przy tymże szybie, wieża szybu wentylacyjno-podsadzkowego, budynek wentylatora, czy też składniki mienia znajdujące się pod ziemią, jak choćby rurociąg DN150 odwadniający rząpie szybu Kopernik czy urządzenia przyszybowe znajdujące się na podszybiu. W specyfikacji przetargowej zaznaczono, że nieruchomości i składniki majątku stanowiące przedmiot sprzedaży są przedmiotem dzierżawy.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń próbuje znaleźć nabywcę na składniki majątkowe kopalni już od pewnego czasu.
– Nieruchomość obejmująca obiekty byłej pompowni KWK Powstańców Śląskich położone w Bytomiu w rejonie ul. Strzelców Bytomskich oraz w Radzionkowie w rejonie ul. Nałkowskiej, między 19 listopada 2021 roku a 22 sierpnia 2022 roku, była przedmiotem 8 przetargów, które nie przyniosły rezultatu z uwagi na brak oferentów. Ponownie była ona przedmiotem 3 przetargów między 8 stycznia a 13 marca 2024 roku. Z uwagi na ponowny brak oferentów obecnie dla przedmiotowej nieruchomości ogłoszono kolejne postępowanie przetargowe na dzień 15 kwietnia 2024 roku – informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
Użytkownikiem wystawionej na sprzedaż infrastruktury jest Zakład Górniczy Eko-Plus, czyli prywatna kopalnia węgla kamiennego, prowadząca wydobycie ze złoża dawnej KWK Powstańców Śląskich. Od strony formalnej korzysta ona z wieży szybowej i innych zabudowań należących do SRK na podstawie umowy dzierżawy.
– Dzierżawa trwa od połowy 2010 roku. Pod koniec 2020 roku, po zakończeniu funkcjonowania Pompowni „Powstańców Śląskich - Bytom I”, zakres dzierżawy został rozszerzony o rejon szybu „Wentylacyjno-Podsadzkowy” - dodaje Mariusz Tomalik z SRK.
Bytomska część nieruchomości wystawionych na sprzedaż znajduje się na obszarach objętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego terenu byłej KWK „Powstańców Śląskich” w Bytomiu. Plan ten został przyjęty uchwałą nr XXXVI/503/14 Rady Miejskiej z dnia 22 września 2014 r. Działki gruntu numer 425/1 i 426/1 znajdują się w tym Planie na obszarze oznaczonym symbolem 1PU oznaczającym tereny zabudowy produkcyjnej i usługowej.
Natomiast Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru nr I położonego przy ul. Orzechowskiej, dla obszaru nr 3 położonego przy ul. J. Kużaja oraz dla obszarów nr 5 i 6 położonych przy ul. Nałkowskiej w Radzionkowie, przyjęty uchwałą nr IX/63/2015 Rady Miasta Radzionków z dnia 23 kwietnia 2015 r., określa że działki numer 1421/30, 1278/30, 766/30 znajdują się na obszarze oznaczonym symbolem P. Symbol ten oznacza teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.