Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma od 25 marca nowego szefa, który zastąpił Tomasza Bednarka. Rada nadzorcza mianowała na to stanowisko Mateusza Pindla. 4 kwietnia br. w jego obecności otwarto zieloną przestrzeń przy punkcie widokowym w Kornowacu.
Mateusz Pindel jest z wykształcenia magistrem inżynierem ochrony środowiska. Ukończył również studia podyplomowe z zarządzania biznesem. Ma 35 lat i pełni również funkcję prezesa powiatowych struktur PSL na Żywiecczyźnie. W powiecie żywieckim znany jest także jako organizator wielu wydarzeń i społecznik, będąc m.in. prezesem zarządu Stowarzyszenia Integracji Europejskiej Młodzieży i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wieloletnim działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej i Towarzystwa Wspierania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Gilowianka” w Gilowicach. Stworzył ponadto Spółdzielnię Socjalną Majster w Gilowicach. Od czerwca ubiegłego roku pracował jako zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.
Nowy szef WFOŚiGW wspólnie z wójtem gminy Kornowac, Grzegorzem Niestrojem, oraz członkiem rady nadzorczej WFOŚiGW w Katowicach, Bronisławem Karaskiem, otworzył 4 bm. „Zieloną przestrzeń przy punkcie widokowym w Kornowacu”. Piękny, zielony teren będzie wykorzystany do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych oraz spotkań społeczności lokalnej. Teren objęty projektem znajduje się tuż obok punktu widokowego w Kornowacu. Punkt ten znajduje się na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia.
Jest to miejsce często odwiedzane nie tylko przez mieszkańców gminy czy powiatu, ale również turystów z dalszych regionów Polski, a nawet z zagranicy. Planowane nasadzenia idealnie wkomponują się w otoczenie i są niezbędne dla realizacji projektu. Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nasadzenia zielenią oraz stworzona infrastruktura techniczna w postaci małej platformy widokowej na poziomie gruntu, wpisują się w otoczenie i stworzą spójną, atrakcyjną przestrzeń oraz wykorzystają naturalną charakterystykę terenu.
Przy ocenie wniosków wzięto pod uwagę przede wszystkim pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, w tym wykorzystanie naturalnej charakterystyki terenu, zastosowanie rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, spójność, atrakcyjność koncepcji.
Istotnym kryterium wyboru była także zasadność planowanych wydatków w stosunku do rezultatów i zakresu działań, które obejmowały wniosek, a także zaangażowanie społeczności lokalnej w opracowanie projektu utworzenia terenu zielonego i w jego realizację oraz wykorzystanie przestrzeni terenów zieleni do prowadzenia zajęć edukacyjnych, przyrodniczych, spotkań społeczności lokalnej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.