Przedstawiciele LW Bogdanka uczestniczyli 8 kwietnia w Warszawie w debacie „Okrągły Stół Zrównoważonej Transformacji Gospodarczej”, zainicjowanej przez Polskie Stowarzyszenie ESG, akcentując krytyczne zagadnienia związane z zrównoważoną transformacją polskiego górnictwa. W spotkaniu wzięli udział także reprezentanci firm, szkół wyższych, ministerstw, instytucji państwowych, obecni i byli parlamentarzyści, w tym m.in.: Miłosz Motyka, Michał Kobosko, Janusz Piechociński i prof. Piotr Wachowiak.
- Bogdanka obrała ścieżkę modelowej transformacji, mogąc stanowić wzór dla podobnych spółek. W ubiegłym roku przyjęliśmy nową strategię rozwoju, ściśle związaną z celami ESG, takich jak multisurowcowość i poszukiwanie surowców krytycznych dla dalszego, zielonego rozwoju Polski, a także inwestowanie w cały łańcuch wartości OZE. Jednak, podobnie jak inne firmy z branży wydobywczej, napotykamy na utrudnienia systemowe w poszukiwaniu finansowania zewnętrznego na prowadzenie sprawiedliwej transformacji. Drugim problemem, występującym zarówno na rynku, jak i w urzędach, jest też niewystarczający poziom wiedzy, choćby o taksonomii ESG. Brak w Polsce spójnego systemu edukowania o ESG oznaczać będzie w przyszłości ogromne kłopoty w raportowaniu oraz w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju – mówiła Agata Kostarz, zastępca dyrektora ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, kierownik działu ESG LW Bogdanka.
Podczas debaty, moderowanej przez Marcina Piaseckiego z redakcji Rzeczpospolita, zaprezentowano także główne wnioski z Ogólnopolskiego Raportu „Szanse i ryzyka” dotyczące transformacji w 2024 roku. Prezentacja szczęści postulatów wypracowanych przez Radę Innowatorów ESG i Radę Ekspertów podkreśliła znaczenie mądrego podejścia do nadchodzących zmian w kontekście nadchodzącej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Eksperci w raporcie postulują m.in. o: powołanie Rady/Zespołu ds. ESG przy KPRM. Prace Rady koordynowane i nadzorowane przez jednego ministra/wiceministra, audyt ustaw związanych bezpośrednio i pośrednio z ESG. Dostosowanie prawa polskiego do unijnego, wsparcie instytucjonalne, finansowe dla dużych firm na inwestycje związane z transformacją ESG, wsparcie rządu przy kształceniu nowych kadr w obszarze ESG, jasne wytyczne dotyczące audytowania raportów ESG (Polska Agencja Nadzoru Audytowego).
W „Okrągłym Stole ESG” zorganizowanej w ramach dwudniowego ESG & Sustainability Forum „Go to the Future 2024”, udział wzięli przedstawiciele ministerstw i jednostek publicznych, czołowych polskich firm, oraz eksperci z różnych dziedzin, akcentując krytyczne zagadnienia związane z zrównoważoną transformacją, która stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiego biznesu. Liczna reprezentacja różnorodnych środowisk w debacie świadczy o kompleksowym podejściu do tematu zrównoważonej transformacji, która niesie za sobą istotne konsekwencje dla całego kraju, w tym duże koszty związane z raportowaniem i dostosowaniem do unijnych wymogów.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln ton węgla handlowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.