Już w najbliższy piątek, 12 kwietnia, do rąk Czytelników trafi najnowsze wydanie Górniczej. W naszym tygodniku przeczytają Państwo między innymi o tym, że w górnictwie zwiększyło się zatrudnienie, pomimo zmniejszającego się wydobycia, gdzie w górniczych spółkach nie skompletowano jeszcze zarządów, co słychać w PG Silesia. Proponujemy również ciekawe rozmowy na ważne tematy.
Kto na górze, kto na dole? to tytuł z pierwszej strony naszego tygodnika. Jak zauważa red. Jacek Madeja, autor tego materiału, w polskich kopalniach miniony rok upłynął pod znakiem radykalnego spadku wydobycia. Jednak w przypadku zatrudnienia nastąpił całkiem odwrotny trend – w 2023 roku zatrudnienie w sektorze górnictwa węgla kamiennego zwiększył się o ponad 800 osób. Co ciekawe w górnictwie zwiększył się odsetek zatrudnionych na powierzchni. To niepokoi ekspertów.
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia kończy proces reorganizacji – pisze o tym red. Kajetan Berezowski. - Nie prowadzimy masowych zwolnień, wbrew pojawiającym się plotkom. Jak co roku odbywa się ocena jakości pracy, w wyniku czego następuje naturalna fluktuacja zatrudnienia. Zmieniamy system pracy kopalni z dwuścianowego na jednościanowy, reagując elastycznie na sytuację rynkową. To w zupełności nam wystarczy – zapewnia autora tekstu Marcin Sutkowski, główny akcjonariusz PG Silesia.
Czy górnictwo nadal jest atrakcyjne dla młodych? Jesienią ub.r. Zespół Szkół Miedziowego Kształcenia Kadr w Lubinie przyjął do pierwszych klas rekordową liczbę uczniów pragnących zdobywać wiedzę w zakresie górnictwa miedziowego. Słowo „górnictwo” nikogo tu nie odstrasza, choć młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że praca w kopalni do łatwych nie należy i bywa niebezpieczna – pisze w materiale „Tam górnictwo jest na Fali” red. Kajetan Berezowski.
To już zmierzch węglowych interesów. Jeszcze dziesięć lat temu przedsiębiorcy sypali projektami nowych zakładów górniczych jak z przysłowiowego rękawa. Dziś już tylko jeden próbuje forsować swój pomysł uruchomienia nowej kopalni węgla. Przyjrzeliśmy się tamtym pomysłom i prześledziliśmy ich późniejsze losy. Przeczytają Państwo o tym w materiale red. Kajetana Berezowskiego.
Kadra to dziś jeden z kilku głównych związków zawodowych funkcjonujących w sektorze przemysłowym, a zwłaszcza w górnictwie. W tym roku świętujecie 35-lecie istnienia. Jak wyglądały początki związku a także, jakie są priorytety w 2024 r. - o tym rozmawia z Dariuszem Trzcionką, przewodniczącym Porozumienie Związków Zawodowych Kadra, red. Jacek Madeja.
Po pierwszej jastrzębskiej kopalni ma zostać jedna sporych rozmiarów pamiątka – pisze o tym w artykule „Coraz bliżej końca” red. Maciej Dorosiński. Jeszcze przez niecałe trzy miesiące kopalnia Jas-Mos-Jastrzębie III należąca do Spółki Restrukturyzacji Kopalń będzie miała połączenie z wyrobiskami. Według planu, 30 czerwca, część dołowa zakładu ma zostać odcięta. Gdy to się stanie kolejnym krokiem będzie m.in. zasypanie szybów I i IV oraz wyburzenie żelbetowej konstrukcji szybu II. Całość procesu likwidacyjnego ma zakończyć się 31 grudnia 2025 r. Po kopalni ma zostać jedynie wieża szybu I, którym zainteresowane jest miasto Jastrzębie-Zdrój – informuje autor tekstu.
Coraz częściej stawiane są pytania o zasadność i przyszłość tzw. Europejskiego Zielonego Ładu. Czy będzie on po wyborach kontynuowany, w jakim stopniu i w jakim tempie? O tych kwestiach z Ryszardem Pawlikiem, doradcą prof. Jerzego Buzka, rozmawia red. Kajetan Berezowski w artykule „Odkręcanie Zielonego Ładu”.
Trudno sobie wyobrazić polskie górnictwo bez związanych z nim tradycji oraz kultu św. Barbary. To rzeczy nierozerwalne, które utrwaliły się w naszym kraju przez stulecia funkcjonowania kopalń. Ten dorobek przedstawia ogromną wartość, o którą należy dbać. Dlatego też pod koniec marca do Sekretariatu Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego został złożony wniosek o wpisanie „Barbórki i tradycji górniczych” na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w grudniu 2025 r. Przeczytają Państwo o tym w materiale „Na straży barbórkowego dziedzictwa” autorstwa red. Macieja Dorosińskiego.
A w dziale Po szychcie red. Kajetan Berezowski prezentuje rzeczniczkę górniczej spółki, która jest wirtuozem skrzypiec elektrycznych i prawdziwą gwiazdą pop-rocka u naszych południowych sąsiadów. Poznajcie Barborę...
Redakcja życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak , administracja się rozrasta.... Pracownicy przeróbki mechanicznej mają problemy z uzyskaniem urlopu, ponieważ nie ma kto ich zastąpić...