„Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych” to coroczna publikacja przygotowywana przez nadzór górniczy. Jej najnowsze wydanie, obejmujące rok 2023, pojawiło się na stronie WUG 9 kwietnia. W dokumencie przedstawiono m.in.: działalność administracyjną, kontrolną, represyjną, legislacyjną, informacyjną i wydawniczą urzędów górniczych w minionym roku.
Odrębne rozdziały poświęcono współpracy urzędów górniczych z organami administracji państwowej i innymi instytucjami publicznymi oraz z zagranicą. Całość sprawozdania uzupełniają informacje dotyczące wypadkowości w górnictwie, a także opis działalności komisji powołanych przez Prezesa WUG. Opracowanie można pobrać pod tym linkiem.
„Miniony rok 2023 był kolejnym okresem wytężonej pracy organów nadzoru górniczego. Nie ubyło trudnych i ważnych spraw wymagających naszej aktywności. W zmieniającej się branży wydobywania kopalin pozostała i wciąż jest aktualna misja nadzoru górniczego. Niezmienna pozostaje nasza troska o to, aby polskie górnictwo było bezpieczne” – czytamy w przedmowie do sprawozdania.
Podkreślono, że dzięki zaangażowaniu i pracy nadzoru górniczego w czerwcu dokonano nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
„W jej wyniku m.in. wprowadzono bardzo ważne i oczekiwane regulacje dotyczące drążenia tuneli, zwalczania nielegalnej eksploatacji kopalin, rozszerzenia nadzoru nad szkoleniami w górnictwie oraz, co szczególnie istotne, nastąpiły doregulowania kwestii dostępu do zawodów górniczych, a także umożliwiono nakładanie kar pieniężnych na podmioty, czy osoby utrudniające kontrole” – wyjaśniono.
Przypominano także, że rok 2023 rozpoczął drugie stulecie istnienia nadzoru górniczego w odrodzonej po okresie zaborów Polsce.
„Był to rok w całości przepracowany w nieco zmienionej strukturze organizacyjnej. Utworzenie Departamentu Infrastruktury Podstawowej Zakładów Górniczych w miejsce Specjalistycznego Urzędu Górniczego, a także zniesienie Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, pozwoliło usprawnić działania nadzoru górniczego” – wskazano w przedmowie.
W sprawozdaniu podano m.in., że zadania nadzoru górniczego w minionym roku były wykonywane przez WUG oraz dziesięć Okręgowych Urzędów Górniczych.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2023 r., nadzorem i kontrolą urzędów górniczych było objętych 7 410 zakładów górniczych, w tym: 31 podziemnych zakładów górniczych (19 kopalń wydobywających węgiel kamienny, prowadzących działalność w 30 ruchach, cztery kopalnie węgla kamiennego w likwidacji - w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jedna kopalnia węgla kamiennego w budowie, trzy kopalnie rud miedzi, jedna kopalnia rud cynku i ołowiu w likwidacji, jedna kopalnia soli, jeden zakład górniczy wydobywający gips i anhydryt, jeden zakład górniczy wydobywający solankę do celów leczniczych) oraz 7 276 odkrywkowych zakładów górniczych i 103 otworowe zakłady górnicze.
Dodano, że nadzór górniczy w Polsce definiuje swoje cele priorytetowe, kierunki działania oraz zadania konieczne dla realizacji celów w zatwierdzonej przez Prezesa WUG kilkuletniej strategii. Rok 2023 był trzecim rokiem, w którym realizowano „Strategię działania urzędów górniczych na lata 2021–2023”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.