5 kwietnia 2024 w Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Komisję Ochrony Terenów Górniczych Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Katowicach oraz Zakład Geologii, Geofizyki i Ochrony Powierzchni w GIG-PIB.
W czasie seminarium mowa była m.in. o projektowaniu budynków w kontekście ich zabezpieczeń na wpływy górnicze oraz konstrukcjach oporowych obiektów inżynieryjnych na terenach górniczych.
Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z najnowszymi publikacjami w tym zakresie: książką profesora Krzysztofa Gromysza pt. „Rektyfikacja wychylonych budynków na terenach górniczych”, książką prezentującą studia przypadków uszkodzeń i zabezpieczeń obiektów budowlanych na terenach górniczych doktora Tomasza Niemca oraz publikacją pt. „Zasady określania odszkodowania pieniężnego za utratę wartości budynków wychylonych na skutek działalności górniczej”, której autorem jest doktor Wiesław Mika.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych, związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym i Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.