Ponad połowa marek znajdujących się w rankingu najcenniejszych i najsilniejszych marek z sektora górnictwa, metali i minerałów w 2024 r. odnotowała wzrost wartości – wynika z raportu firmy doradczej Brand Finance. W rankingu opracowanym przez BF najcenniejszą marką jest tu BHP. Oszacowano ją na 6,1 mld USD. To wzrost o 17 proc. Australijsko-brytyjskie przedsiębiorstwo to największy na świecie koncern wydobywczy. BHP to także najsilniejsza na świecie marka w branży, posiadająca obecnie ocenę ratingową AAA, co wynika z lepszego postrzegania jej silnego przywództwa i zaangażowania w społeczną odpowiedzialność biznesu i zrównoważony rozwój.
BHP pod względem wartości marki odebrał palmę pierwszeństwa szwajcarskiemu Glencore. Tu wartość spadła o 1 proc. i wynosi według Brand Finance 5,9 mln USD. Warto odnotować, że w rankingu obejmującym 50 firm, aż 11 z nich pochodzi z Chin. Najcenniejsza chińska marka i czwarta najcenniejsza marka w branży to Jiangxi Copper. Dobrze mają się też debiutujące w rankingu, pochodzące z Chin, spółki takie jak Chinalco (wyceniona na 1,4 mld USD) i CMOC (wyceniona na 1,3 mld USD). W rankingu drugie miejsce pod względem wyróżnionych firm mają Stany Zjednoczone. Są bowiem reprezentowane przez osiem spółek.
Jak zauważa Brand Finance, wyższe ceny metali, m.in. żelaza i aluminium, sprawiły, że wzrosły wartości marek firm wydobywczych działających właśnie w tym segmencie. W górę poszły m.in.: Alcoa, JSW Steel i Ternium. Amerykańska Alcoa odnotowała wzrost aż o 127 proc. Wartość jej marki to obecnie miliard USD. Hinduska marka JSW Steel jest natomiast warta 1,1 mld USD. W jej przypadku wzrost wyniósł 77 proc. Marka meksykańskiego Ternium warta jest natomiast 714 mln USD i wskaźnik ten poprawił się o 55 proc.
– W obliczu globalnej transformacji energetyki i priorytetowego traktowania dostaw kluczowych minerałów, przemysł wydobywczy odgrywa coraz ważniejszą rolę w przejściu na czystsze źródła energii. Marki górnicze mają przed sobą obiecującą przyszłość, budując odporność dzięki zaangażowaniu w zrównoważony rozwój i w dalszym ciągu zaspokajając zmieniające się potrzeby interesariuszy – ocenił Savio D’Souza, dyrektor ds. wycen w Brand Finance.
Brand Finance wykorzystuje również do swoich badań wskaźnik Global Brand Equity Monitor (GBEM). Dzięki niemu opracowywany jest Indeks Percepcji Zrównoważonego Rozwoju, który określa rolę zrównoważonego rozwoju w zwiększaniu zainteresowania marką w różnych sektorach. W sektorze wydobywczym zrównoważony rozwój przyciąga 8,3 proc. uwagi klientów. Dane zebrane przez Brand Finance zapewniają również wgląd w to, które marki na całym świecie są zdaniem konsumentów najbardziej zaangażowane w zrównoważony rozwój.
Wartość postrzegana w zakresie zrównoważonego rozwoju (SPV) to wartość finansowa zależna od reputacji marki jako działającej w sposób zrównoważony. Dla sektora wydobywczego jest to o tyle istotne, że działa on w otoczeniu, w którym transformacja energetyczna jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Spółki wydobywcze odczuwają rosnącą presję związaną z koniecznością dostosowania się.
Liderem indeksu opracowanego przez Brand Finance za 2024 r. jest południowokoreańska marka Posco. Jej wyniki były powyżej średniej dla sektora wydobywczego we wszystkich elementach składających się na ESG (działania podejmowane przez firmy z punktu widzenia ich wpływu na ochronę środowiska (E), dbanie o społeczeństwo (S) i prowadzenie ładu korporacyjnego (G) – red.). Firma Posco ogłosiła w zeszłym roku swoją nową strategię „Lepszy świat z ekologiczną stalą”. Zakłada ona m.in. neutralność klimatyczną do 2050 r.
Podobnie BHP charakteryzuje się wysokim poziomem postrzegania zrównoważonego rozwoju ze względu na ambitne cele w zakresie redukcji emisji, zobowiązanie do osiągnięcia zerowej emisji operacyjnej netto do 2050 r. oraz znaczne inwestycje w czystsze technologie. To jest postrzegane jako zaangażowanie koncernu w przeciwdziałanie globalnej zmianie klimatu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.