Kadrowe roszady w sektorze górniczym wciąż trwają. Przed świętami doszło do dymisji i rezygnacji. Natomiast z początkiem kwietnia swoją misję w zarządach zaczęli nowi menedżerowie. To jednak jeszcze nie koniec, bo do rozstrzygnięcia zostały jeszcze postępowanie kwalifikacyjne w niektórych spółkach oraz obsadzenie stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Nowi menedżerowie z początkiem tego miesiąca zaczęli swoją pracę w Polskiej Grupie Górniczej oraz w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. 1 kwietnia do zarządu PGG dołączył bowiem Bartosz Kępa, wiceprezes ds. finansowych, który na tym stanowisku zastąpił Andrzeja Paniczka. Tym samym zarząd największej spółki węglowej rozpoczął pracę w pełnym nowym składzie. Tworzą go: prezes Leszek Pietraszek, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Iwona Szczygioł, wiceprezes zarządu ds. produkcji Rajmund Horst oraz wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa.
Na razie w nieco skromniejszym składzie osobowym działa zarząd SRK. Od 2 kwietnia stanowiska objęli prezes Jarosław Wieszołek oraz wiceprezes ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń Mariusz Jończyk. Dzień wcześniej swoją pracę w zarządzie SRK zakończył wiceprezes ds. ekonomiki i finansów Radosław Wojtas, który przez ostatnie tygodnie pełnił także obowiązki prezesa spółki. W SRK do obsadzenia są jeszcze trzy stanowiska wiceprezesów do spraw: innowacji technologicznych i zamówień, ekonomiki i finansów oraz likwidacji kopalń i gospodarki majątkiem. Nazwiska nowych członków zarządu SRK powinniśmy poznać w tym miesiącu. Do poniedziałku, 8 kwietnia, są przyjmowane bowiem aplikacje na stanowiska wiceprezesów. Natomiast na 15 kwietnia zaplanowano rozmowy z kandydatami, których zgłoszenia spełnią wymagania formalne. W pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym złożonych zostało 28 aplikacji. Dwudziestu kandydatów zostało dopuszczonych do etapu rozmów z radą nadzorczą. 18 marca do zarządu wybrano Jarosława Wieszołka oraz Mariusza Jończyka. Dzień później rada ogłosiła postępowania na pozostałe trzy stanowiska w zarządzie.
Warto dodać, że od 1 kwietnia jest także wakat na stanowisku w zarządzie KGHM. Z funkcji wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych zrezygnował bowiem Mirosław Kidoń. To jedyny z członków starego zarządu firmy. Wcześniej pozostali menedżerowie zostali odwołani lub sami podjęli decyzję o odejściu z firmy. Nowym szefem miedziowego koncernu od 6 marca jest Andrzej Szydło.
Niespodziewana rezygnacja miała miejsce w spółce Bumech, do której należy największa prywatna kopalnia węgla kamiennego w Polsce, czyli PG Silesia. Spółka podała w raporcie bieżącym, że „Marcin Sutkowski złożył rezygnację z pełnionej funkcji Prezesa Zarządu na koniec dnia 26 marca 2024 r. Jako powód rezygnacji Pan Marcin Sutkowski wskazał nowe cele osobiste, w tym sportowe”.
Na skompletowanie zarządu, podobnie jak SRK, czeka także Jastrzębska Spółka Węglowa. Poszukiwani są prezes zarządu oraz dwóch wiceprezesów – ds. ekonomicznych oraz rozwoju. W poprzednim postępowaniu kwalifikacyjnym udało się wybrać wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych, którym został Adam Rozmus, oraz wiceprezesa ds. handlu, którym została Jolanta Gruszka. Nowy konkurs na trzy stanowiska rada nadzorcza ogłosiła 22 marca. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia, a rozmowy z kandydatami mają się rozpocząć 17 kwietnia.
Nieco szybciej, bo na początku przyszłego tygodnia, powinniśmy poznać nazwiska nowych szefów Południowego Koncernu Węglowego. Aplikacje można było składać do wtorku, 2 kwietnia, a od dziś do niedzieli, 5-8 kwietnia, mają odbywać się rozmowy z kandydatami.
Przed świętami doszło także do zmian w kierownictwie nadzoru górniczego. 25 marca premier Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Adama Mirka. Obecnie obowiązki prezesa WUG pełni I wiceprezes Urzędu Krzysztof Król.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.