Agresja Rosji na Ukrainę wywołała największy kryzys uchodźczy w Europie od czasów II wojny światowej. Ukrainę opuściły miliony uchodźców, z których większość dotarła do Polski. Od samego początku ukraińscy uchodźcy spotkali się z ogromnym i spontanicznym wsparciem oraz bezinteresowną pomocą milionów Polaków.
W nadzwyczajnym trybie wprowadzono rozwiązania prawne, ułatwiające uchodźcom legalizację pobytu, podjęcie zatrudnienia oraz otrzymanie stosownych świadczeń socjalnych.
Wielu uchodźców podjęło pracę, aby zapewnić godne życie swoim rodzinom oraz aby jak najszybciej zapomnieć o wojennej traumie.
Pracownicy z Ukrainy, którzy wykonują pracę u pracodawcy na podstawie umowy o pracę, są w pełni objęci zasadami prawa pracy, w tym Kodeksu pracy.
Do najważniejszych praw pracowniczych należą:
* poszanowanie dóbr osobistych, w tym godności pracowniczej,
* prawo do równego traktowania oraz zakaz dyskryminacji, w szczególności ze względu na narodowość,
* prawo do co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
* prawo do urlopu wypoczynkowego oraz przerw w pracy, a także uprawnień związanych z rodzicielstwem,
* prawo do tworzenia związków zawodowych i przystępowania do nich.
Pracownicy ukraińscy w ramach zatrudnienia mają zatem prawo do traktowania na równi z pracownikami polskimi, w szczególności pod względem wynagrodzenia, jak i innych warunków pracy.
Pracodawcy muszą również pamiętać o szeregu obowiązków związanych z procesem zatrudnienia, takich jak:
* zawarcie pisemnej umowy o pracę, w której będą przedstawione wymagane prawem informacje dotyczące warunków zatrudnienia,
* zgłoszenie pracownika do obowiązkowych ubezpieczeń,
* skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie,
* przeprowadzenie stosownych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy,
* prowadzenie ewidencji czasu pracy,
W razie łamania praw pracowniczych przez pracodawcę, pracownik może skorzystać z pomocy Państwowej Inspekcji Pracy, sądu pracy, a także związków zawodowych, które stoją na straży praw i interesów osób wykonujących pracę zarobkową.
To związki zawodowe sprawują kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy oraz uczestniczą w nadzorze nad stosowaniem przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Organizacje związkowe mają duży wpływ na kształtowanie warunków pracy w zakładach pracy, zasad współżycia społecznego, a także na przestrzeganie zasad niedyskryminacji i równego traktowania pracowników.
Związkowcy współuczestniczą także w tworzeniu tzw. „dobrych praktyk”, a więc najlepszych i najbardziej skutecznych rozwiązań prawnych w zakładzie pracy.
Godziwe wynagrodzenie za pracę, bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz zapewnienie pracownikom prywatności, godności i równości muszą być rzeczywistością w każdym miejscu i na każdym stanowisku pracy.
Budowanie przyszłości należy oprzeć na godnej pracy, gdyż to ona jest podstawą godnego życia.
Więcej informacji na: https://decent-working.eu/en/project
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.