Sytuacja przedsiębiorców stopniowo się poprawia. Jednakże z uwagi na słabszą koniunkturę w Europie Zachodniej portfel zamówień eksporterów będzie słabszy niż firm działających na rynku krajowym - ocenił w komentarzu do danych o PMI analityk zespołu makroekonomii PIE Sebastian Sajnóg.
- Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 48,0 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym - podał S&P Global we wtorek. Krajowy wskaźnik mocno obciąża słaby portfel zamówień eksporterów. Marcowy odczyt jest pozytywny na tle zmian Europie Zachodniej, gdzie nastroje pogorszyły się - w strefie euro indeks spadł z 46,6 do 45,7 pkt, w Niemczech z 42,5 do 41,5 pkt. - Gorsze wyniki u naszych sąsiadów mogą negatywnie wpływać na kondycje eksporterów - zauważył w komentarzu do danych o PMI analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytut Ekonomii Sebastian Sajnóg.
Przypomniał, że badania koniunktury GUS również wskazują na poprawę nastrojów. Respondenci z optymizmem oceniają przyszłość. W marcu, po raz pierwszy od prawie trzech lat, indeks opisujący oczekiwania dotyczące zamówień krajowych i zagranicznych osiągnął pozytywny poziom: 0,9 pkt. - Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji - w miarę odbicia gospodarczego i wzrostu konsumpcji, sytuacja przedsiębiorców stopniowo się poprawia. Jednakże, z uwagi na słabszą koniunkturę w Europie Zachodniej i wśród naszych partnerów handlowych, portfel zamówień eksporterów będzie słabszy niż firm działających na rynku krajowym - stwierdził analityk PIE.
Zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy liczą na ożywienie m.in. dzięki niższym cenom. - Przedsiębiorcy spodziewają się dużo wolniejszego wzrostu cen niż przed rokiem. Odsetek obaw o wzrost cen w badaniu GUS spadł przez rok z 23,6 do 15,1 proc. To efekt mniejszej niepewności dotyczący zachowania cen energii oraz słabszej presji cenowej. Niemniej bieżące wyniki są dalej wyższe niż te, które obserwowaliśmy przed pandemią - napisał Sebastian Sajnóg.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.