Miliardy metrów sześciennych ciepłych wód w zlikwidowanych kopalniach budzą coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem tego ciepła dla komunalnego ogrzewania domów i osiedli. Jednymi z pierwszych w zagospodarowaniu tego zasobu energii cieplnej byli Brytyjczycy, na terenie których znajduje się kilka tysięcy tego rodzaju wyrobisk.
Górniczy rezerwuar odnawialnej energii zauważono też w Holandii i Kanadzie. W Polsce zauważono możliwości geotermalnego ich wykorzystania w wałbrzyskich i noworudzkich zatopionych kopalniach węgla kamiennego na Dolnym Śląsku. Widocznie istnieje znacznie szersze grono zainteresowanych tym tematem, skoro ogłoszono zapisy na pierwsze geotermalne sympozjum wód kopalnianych, które odbędzie się w Edynburgu na terenie Szkocji w dniach 24 – 26 kwietnia w trybie Online. Choć na miejscu goście są też mile widziani. Bezpłatnej rejestracji można dokonać na stronie islandzkiego portalu ThinkGeoEnergy (Registration open for Mine Water Energy Sympsosium, 24-26 April 2024- 25.03.2024).
Sympozjum zgromadzi uczestników z zagranicy, którzy podzielą się studiami przypadków dotyczącymi projektów wykorzystania ciepłych wód kopalnianych, a także postępów w zakresie magazynowania energii cieplnej w kopalniach. Sympozjum skupi się na obszarach badań, w tym modelowaniu przepływu ciepła, biogeochemii i naukach społecznych.
Uzupełnieniem rozmów na temat aspektów regulacyjnych geotermii wód kopalnianych będzie sesja warsztatowa regulująca, której celem będzie wykorzystanie doświadczeń międzynarodowych. Nie zabraknie także ekspozycji plakatów i wycieczek do najciekawszych tego rodzaju obiektów na ternie Szkocji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.