Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyło się spotkanie zamykające projekt HETMAN Głównym celem projektu było stworzenie podstaw, metod i narzędzi do rzetelnego oceniania, kontrolowania i zarządzania hałasem turbin wiatrowych z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju. Jednym z partnerów projektu jest Główny Instytut Górniczych – Państwowy Instytut Badawczy.
Jak poinformowali przedstawiciele GIG-PIB, spotkanie zamykające projekt HETMAN (pełny tytuł: „Healthy Society – towards optimal management of wind turbines’ noise”) odbyło się 19 marca. Podczas spotkania zaprezentowano wyniki zrealizowanych badań oraz wskazano, w jaki sposób efekty końcowe projektu można przełożyć na regulacje związane z hałasem turbin wiatrowych.
Projekt realizowało konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach, Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz Instytut Ochrony Środowiska w Warszawie, Akustix, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
W ciągu blisko trzech lat konsorcjum dokonało analizy różnorodnych zagadnień dotyczących funkcjonowania turbin wiatrowych, w tym m.in.: dokuczliwości hałasu, aspekty percepcyjne oraz parametry pracy turbin wpływające na ocenę tego źródła; możliwości monitorowania i prognozowania hałasu turbin; potencjalnej emisji infradźwięków oraz ich wpływ na człowieka; skuteczności metod ograniczania hałasu turbin wiatrowych; możliwości skonstruowania konsumenckiej stacji monitoringu hałasu oraz propozycji zmian w aktach prawnych uwzględniających specyfikę pracy i hałasu turbin wiatrowych.
Projekt HETMAN został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu „Badania Stosowane”, realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest nadzorowany przez Ministra Aktywów Państwowych, związany od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Naukowcy opracują wszystko co chcesz tylko im trzeba za to zapłacić odpowiednio i tyle ... Kolejna brednia i bzdura ekovege ;)