Przedsięwzięcia związane z wydobyciem węgla podobno nie należą do opłacalnych – takie padają opinie. To nie przeszkadza jednak bytomskiej spółce Eko-Plus starać się o wydanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia polegającego na eksploatacji i przeróbce węgla kamiennego ze złoża Porąbka-Klimontów 1 w obrębie projektowanego obszaru górniczego Porąbka.
Osiem lat temu Zakład Górniczy Zagłębie uzyskał koncesję badawczą. Drążono nawet upadową pod sosnowicką dzielnica Bór, w rejonie ul. Inwestycyjnej. Tą drogą zamierzano dostać się do resztek węgla pod Klimontowem.
Mariusz Ornat, prezes spółki Eko Plus, która obecnie wydobywa węgiel w Bytomiu, w dawnej kopalni Powstańców Śląskich szacuje, że pod Klimontowem zalega jeszcze około 20 mln ton węgla. Być może ok. 8 do 10 mln ton nadawałoby się do wydobycia. Prace miały się toczyć do 2024 r. i do tego czasu miał być postawiony niewielki zakład przeróbczy. Z planów jednak niewiele wyszło.
- Zrobiliśmy tam rozpoznanie. Chodzi o dość płytko zalegający węgiel o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Czeka po prostu na wydobycie. Wtedy jednak cofnięto nam koncesję i firma przestała istnieć – wyjaśnia.
Podkreśla, że chodzi o przedsięwzięcie na niewielką skalę, jeszcze mniejszą niż w Bytomiu. Działalność górnicza nie wpłynęłaby jego zdaniem na powierzchnię, bo – jak podkreśla – w grę nie wchodziłaby eksploatacja na zawał i w dodatku dość płytka, pod terenami praktycznie niezurbanizowanymi. Przed laty na przeszkodzie w uruchomieniu wydobycia stanęło miasto. Jak będzie tym razem? Jeszcze nie wiadomo, ponieważ – jak twierdzi potencjalny inwestor – poczynione kroki mające na celu uzyskanie koncesji na rozpoznanie złoża są w fazie wstępnej.
- Jestem sceptykiem, bo takim inwestorom jak my rzuca się kłody pod nogi. Tymczasem jesteśmy samowystarczalni, do nikogo o dotacje się nie zwracamy. Tak naprawdę możemy liczyć tylko na siebie – wskazuj Mariusz Ornat.
Spółka Eko Plus w Bytomiu nadal fedruje z zyskiem. Firma ostatnio wzbogaciła się o nowe maszyny, w tym ładowarki i lokomotywy. Inwestuje też w energię odnawialną.
- Nie ma już takiej ogromnej hossy na węgiel, jak jeszcze dwa lata temu i takiego interesu na węglu, jak był, ale obecne ceny w ARA oscylujące wokół 100 USD za tonę zupełnie nam odpowiadają. Można na tym wygenerować zysk – dodaje.
Dla przykładu 19 marca cena tony węgla energetycznego w portach ARA oscylowała na poziomie 108,50 USD.
Eko-Plus nosił się z zamiarem poszerzenia obszaru wydobycia jednak w styczniu odmówiono udzielenia koncesji jej właścicielowi. Chodziło o rozpoznanie części złoża węgla kamiennego Powstańców Śląskich 1, położonej w obrębie miasta na prawach powiatu Bytom oraz miasta i gminy Radzionków. W grę wchodziło ok. 32 mln ton bardzo dobrego jakościowo węgla energetycznego, który pozostawiła na dole dawna KWK Radzionków, który pozostawiła po sobie dawna KWK Radzionków.
- Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji – przyznaje Mariusz Ornat.
Załogi kopalni Eko Plus eksploatują złoże po byłej kopalni Powstańców Śląskich. Eksploatowane systemem przodkowym złoże ma w swoim zasięgu filar autostrady A1 i linię magistrali kolejowej Chorzów Batory-Tczew. Węgiel zalega w warstwach siodłowych grupy 500 pokładów: 501, 510, 509, 507, 502, i 504. Koncesja jest ważna do 2043 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To jest lewizna to niema prawa bytu ta niby kopalnia podawają że 16-18 tysięcy miesięczne wydobycie a gdzie tony wydobyte w soboty i niedziele ile wydobycia idzie na lewo
Nie dziwię się, że fedrują z zyskiem. Okoliczni mieszkańcy muszą się dołożyć. Jak głosisz szkody górnicze, to pokrywają połowę kwoty. Ale najpierw masz naprawić na swój koszt całość, bo to nie oni są winni . Ciekawe jak mam naprawić fundamenty i konstrukcję balkonu, bo czteropiętrowy blok odszedł od pionu? A i ten uskok kilkaset metrów od szybu, którego nie było zanim zaczęto ponownie fedrować, to też nie ich robota.
Ile faktycznie tam się wydobywa węgla
System przodkowy to marnotrastwo złoża. Powinno się zachować złoże tak jak jest dla przyszłych pokoleń i czekać aż złożę się stanie bilansowym.