Zmniejszenie zrzutu solanek kopalnianych do środowiska poprzez bezpośredni odzysk zawartych w nich wartościowych surowców to cel projektu LIFE Brine Mining, współfinansowanego przez unijny program LIFE. Jako polscy partnerzy w projekcie biorą udział Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.
Na potrzeby realizacji projektu opracowany został innowacyjny system demonstracyjny do oczyszczania solanek kopalnianych testowany w Polskiej Grupie Górniczej. System ten jest połączeniem technologii membranowych takich jak: ultrafiltracja, nanofiltracja, elektrodializa, odwrócona osmoza, reaktory strąceniowe, urządzenia do odparowywania oraz krystalizacja.
Demonstracyjny system działał przez 19 miesięcy w kopalni Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej. System uzdatniał solankę z kopalni węgla o zawartości soli 8 proc. i produkował wodę o wysokiej czystości, odpowiednią do nawadniania terenów uprawnych, podlewania parków, utrzymywania czystości w budynkach użyteczności publicznej, a także przydatną w kopalniach dla celów sanitarnych oraz przemysłowych. Innymi produktami był wodorotlenek magnezu, węglan wapnia, siarczan wapnia i chlorek sodu, wszystkie o czystości powyżej 91 proc.
System demonstracyjny został zaprojektowany tak, aby jego 24-godzinna praca umożliwiała uniknięcie zrzutu 7000 m sześc. solanki rocznie do wód powierzchniowych oraz odzyskanie 5800 t czystej wody oraz 432 t soli rocznie. System został dodatkowo przetestowany pod kątem oczyszczania solanki z innych kopalń, takich jak kopalnia potasu, wykazując taką samą wydajność jak dla kopalń węgla. Obecnie trwają analizy techniczne i ekonomiczne warunków zastosowania technologii w pełnej skali. Zakończenie projektu planowane jest z końcem 2024 roku. Wyniki prac zaprezentowane zostaną jesienią 2024 roku na spotkaniu dla interesariuszy zorganizowanym przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy.
Konsorcjum międzynarodowego projektu LIFE Brine Mining tworzy 10 partnerów z Grecji, Holandii i Polski, w tym dwa uniwersytety, jeden instytut badawczy oraz siedem małych i średnich przedsiębiorstw. Koordynatorem projektu jest Politechnika Narodowa w Atenach. Jako polscy partnerzy w projekcie biorą udział Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy Politechnika Śląska oraz Polska Grupa Górnicza.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.