Co czwarta złotówka zaangażowana w taką modernizację nowoczesnego kotła fluidalnego w elektrociepłowni Tychy, by mógł być zasilany biomasą, będzie pochodziła z pożyczki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Tak zarysowany scenariusz finansowy inwestycji zawiera umowa, zawarta 29 marca w Tychach pomiędzy WFOŚiGW a należącą do Grupy Tauron, tutejszą elektrociepłownią. Preferencyjną pożyczką wysokości do 30 mln zł Fundusz będzie partycypował w inwestycji, której całkowity koszt jest szacowany na ok. 120 mln zł. Środki
Funduszu zostaną przeznaczone na dofinansowanie budowy instalacji zasilania biomasą oraz modernizację kotła fluidalnego o mocy 70 megawatów cieplnych.
Przestarzały, opalany węglem kocioł z tyskiej elektrociepłowni zostanie zastąpiony nowym, wyposażonym w złoże bąbelkowe. W całości będzie opalany biomasą, co wynika z konieczności dostosowania tego źródła do zaostrzonych norm ekologicznych w zakresie emisji pyłów i gazów, które będą obowiązywały od 2016 roku. Ich spełnienie byłoby niemożliwe bez kompleksowej modernizacji istniejącej instalacji.
Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach. W pierwszym - przewidzianym do roku 2012 - przeprowadzona zostanie modernizacja kotła, dająca możliwość spalania w 100 proc. biomasy, oraz zabudowa kotła rusztowego. W etapie drugim nastąpi budowa kolejnego bloku i olejowych kotłów szczytowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie całego zadania przewidziano do końca 2015 roku. Pożyczka z WFOŚiGW pozwoli na rozpoczęcie podstawowego, pierwszego etapu.
Następstwem wdrożenia projektu będzie poważne zmniejszenie rocznej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, zwłaszcza pyłu, dwutlenku siarki i tlenków węgla. Nowy kocioł będzie mógł produkować również 40 megawatów energii elektrycznej.
Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach, akcentowała po podpisaniu umowy na udzielenie pożyczki, że tyski projekt stanowi przykład dobrej współpracy przemysłu i Funduszu dla dobra wspólnego. Dlatego - jak zauważyła - podczas negocjacji tej umowy nie było istotnych spornych kwestii, bo obie jej strony dobrze rozumiały sens i potrzebę ochrony powietrza w naszym regionie i wartość przeznaczanych na ten cel publicznych pieniędzy.
Także Albert Kępka, prezes elektrociepłowni Tychy, zwracał uwagę na rzeczową współpracę z ekspertami Funduszu, która zaowocowała rozpoczęciem skutecznej modernizacji całego zakładu, wiodącej do zdecydowanego ograniczenia jego ingerencji w środowisko naturalne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.