Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła we wtorek konsultacje nowej wersji Metropolitalnego Programu Działań Strategicznych, czyli dokumentu wdrożeniowego obowiązującej od grudnia 2022 r. strategii rozwoju GZM. Konsultacje - w formie wniosków i spotkania - potrwają do połowy kwietnia.
- Metropolitalny Program Działań Strategicznych, jako wdrożeniowy program realizacji strategii rozwoju GZM, podlega okresowej aktualizacji, z uwagi na zmieniające się potrzeby, okoliczności, uwarunkowania prawne, instytucjonalne i finansowe - powiedziała odpowiedzialna m.in. za strategię wiceprzewodnicząca zarządu Metropolii Danuta Kamińska.
- Proces aktualizacji przedłożonego do konsultacji dokumentu - po roku jego obowiązywania - obejmuje weryfikację nakładów finansowych przeznaczonych na realizację projektów, weryfikację okresu realizacji projektów, doprecyzowanie zakresów, wprowadzenie nowych projektów, wyodrębnienie projektów zakończonych - wyjaśniła Kamińska.
Uwagi do nowej wersji programu - służącego do realizacji celów zawartych w strategii Metropolii na lata 2022-2027, z perspektywą do 2035 r. - można zgłaszać za pomocą formularza konsultacyjnego dostępnego do pobrania w biuletynie informacji publicznej GZM do 15 kwietnia br.
Dodatkowo, 3 kwietnia w punkcie Kato Science Corner x Metrolab GZM przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach od rana będzie działał punkt konsultacyjny, a o godz. 16. rozpocznie się spotkanie konsultacyjne.
Pięcioletnią strategię działalności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z perspektywą 12-letnią Zgromadzenie GZM przyjęło 16 grudnia 2022 r. Prace nad dokumentem dla związku metropolitalnego, który obejmuje 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, trwały od połowy 2021 r.
Podstawą strategii jest diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej obszaru Metropolii, a pakiet dokumentów strategicznych obejmuje zagadnienia związane z uwarunkowaniami i kierunkami zagospodarowania przestrzennego oraz wyznaczenie tzw. obszarów funkcjonalnych. Strategia jest podstawą ubiegania się o zewnętrzne środki, w tym unijne.
Strategia w części przestrzennej m.in. wymienia postulowane inwestycje środowiskowe i transportowe. Określa postulowane kierunki rozwoju w zakresie zagospodarowania przestrzennego i rozwoju gospodarczego.
Strategia zawiera pięć priorytetów, 17 celów i 40 kierunków działań, a także model funkcjonalno-przestrzenny z rekomendacjami dla całego obszaru. Po uchwaleniu strategii powstał program operacyjny, czyli Metropolitalny Program Działań Strategicznych, określając osoby odpowiedzialne, kwoty i monitorowanie wdrażania.
Wśród wyzwań przed GZM w strategii wskazano niewystarczające jej kompetencje ustawowe wobec wyzwań i potrzeb związku metropolitalnego. Sprostanie wysokim oczekiwaniom wobec GZM (jako instytucji) oznacza zabieganie o poszerzenie kompetencji ustawowych i zakresu działania Urzędu Metropolitalnego GZM na rzecz wzmacniania jego roli w procesach rozwojowych i integrowania gmin dotąd działających indywidualnie (myślenie w skali metropolii, a nie gminy) - napisano w strategii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.