O działaniach samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza rozmawiali we wtorek, 12 marca, w Istebnej członkowie Konwentu Marszałków Województw RP. W ocenie członka zarządu województwa śląskiego Krzysztofa Klimosza, właśnie ten region przoduje i jakość powietrza poprawiała się.
- Jako województwo śląskie jesteśmy bodaj liderem we wdrażaniu programów antysmogowych. To widać w statystykach, ale przede wszystkim można odczuć w naszych miastach. Dziś chcieliśmy pokazać innym, że da się uzyskiwać efekty, jeśli nie odstępuje się od przyjętych terminów; przyjmuje się politykę i skutecznie ją realizuje bez odstępstw - powiedział Krzysztof Klimosz.
Członek zarządu województwa śląskiego w rozmowie z PAP powiedział, że przemianę, która następuje, można już wyrazić w liczbach bezwzględnych. Podał przykład Rybnika, miasta w Śląskiem, które jeszcze 10 lat temu, biorąc po uwagę ilość dni smogowych, było w polskiej czołówce. Tych dni było tam około 140.
- Po 10 latach skutecznej polityki związanej z czystym powietrzem, dni smogowych jest 20 do 40. Poprawa jest ewidentna - powiedział.
Klimosz podkreślił zarazem, że Rybnik nie jest ewenementem, choć badał, czy powietrze się poprawia, a inne miasta tego nie czyniły. Zapewnił, że sytuacja wszędzie uległa zdecydowanej poprawie.
Słowa urzędnika potwierdził w rozmowie z PAP burmistrz Wisły Tomasz Bujok.
- Zrobiliśmy ogromny postęp. Wymieniliśmy około 400 pieców. To nie jest mała ilość. Zostało zamontowanych wiele źródeł ciepła w oparciu o odnawialne źródła energii. Nawet budowa ścieżek rowerowych ma wpływ na poprawę - mieszkańcy przesiadają się na jednoślady i dojeżdżają na nich do pracy. Wisła może nie miała aż takiego problemu z czystością powietrza, jak Żywiecczyzna, ale w mroźnych okresach on się pojawiał. Jest dużo, dużo lepiej - powiedział.
Śląski sejmik przyjął uchwałę antysmogową w 2017 roku. Jeszcze w tym samym roku przyjęto uwzględniający uchwałę program ochrony powietrza. O ile uchwała zakazuje używania określonych paliw i nakazuje stopniową wymianę przestarzałych pieców, program wskazuje między innymi narzędzia ograniczania stosowania niskiej jakości paliw czy wspierania samorządów w działaniach na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów i pyłów.
Uchwała antysmogowa zakazuje używania najbrudniejszych paliw - w tym mułów oraz flotokoncentratów - i nakazuje stopniową, w perspektywie do 2027 roku, wymianę przestarzałych instalacji cieplnych.
Krzysztof Klimosz dodał, że ta strategia jest realizowana konsekwentnie, ale należy wydać jeszcze około 8 mld zł, by w Śląskiem pozbyć się wszystkich kopciuchów.
Uczestnicy konwentu dyskutowali również na temat współpracy samorządów z nauką, miedzy innymi o roli uczelni wyższych w rozwoju regionalnym.
Konwent Marszałków Województw RP jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.