Chiny szybko zbliżają się do szczytowego zużycia węgla, ale rola paliw kopalnych w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem energetycznym oznacza, że ich wykorzystanie utrzyma się przez pewien czas po tym okresie - informuje portal mining.com.
- Węgiel jest wypierany z sektora energetycznego ze względu na ogromny wzrost dostaw energii wiatrowej i słonecznej w zeszłym roku, podczas gdy kryzys na rynku nieruchomości pomaga zmniejszyć popyt ze strony przemysłu ciężkiego - powiedział Zhang Hong, zastępca sekretarza generalnego Chińskiego Krajowego Stowarzyszenia Węglowego.
Jednocześnie rozwój odnawialnych źródeł energii oznacza, że istnieje zapotrzebowanie na węgiel, który pomaga zrównoważyć wytwarzanie nieciągłe.
Zhang podczas Międzynarodowego Szczytu China Coal Import w Xiamen w południowo-wschodnich Chinach, dodał: - Rola węgla jako energii pierwotnej i rezerwy zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne pozostaje niezmieniona, nawet gdy jest bliska osiągnięcia szczytu.
Chiny wydobywają i spalają ponad połowę światowej produkcji węgla, co czyni ich sektor energetyczny największym źródłem emisji gazów cieplarnianych powodujących ocieplenie planety. Seria niedoborów energii w ostatnich latach skłoniła rząd do rekordowego zwiększenia wydobycia i rozpoczęcia budowy nowych elektrowni węglowych, mimo że Pekin inwestuje w czystą energię więcej niż jakikolwiek inny kraj.
- Zużycie węgla wzrosło w ubiegłym roku o 5,6 proc., co stanowi szybszy wzrost niż w roku poprzednim, ponieważ kraj zniósł ograniczenia związane z Covid-19 w czasie, gdy wytwarzanie energii wodnej dotknęła historyczna susza. Mimo to Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że zużycie węgla w Chinach spadnie w 2024 r. i utrzyma się na stałym poziomie przez następne dwa lata. Prezydent Xi Jinping obiecał, że od 2026 r. zużycie paliwa w kraju zacznie spadać - czytamy.
Na tej samej konferencji Wu Wenbin, szef zarządzania węglem w Guangdong Energy Group, powiedział, że spodziewa się w tym roku 4 proc. wzrostu zużycia węgla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.