REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
6 marca 2024 12:09 Portal gospodarka i ludzie autor: JM 17.7 tys. odsłon

Nowi ludzie w władzach górniczej spółki. Kim są?

KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra
fot: Krystian Krawczyk

Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Akcjonariuszy KGHM odwołano siedmiu członków Rady Nadzorczej, a w ich miejsce powołano nowych. Kim są nowi członkowie Rady Nadzorczej KGHM?

Zmiany w Radzie Nadzorczej KGHM miały miejsce 13 lutego. Oprócz odwołania siedmiu członków Rady, powołanych zostało tyle samo nowych członków delegowanych do Rady Nadzorczej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Również tego samego dnia nowa Rada Nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa KGHM Tomasza Zdzikota oraz dwóch wiceprezesów: Mateusza Wodejko i Marka Pietrzaka. Rada Nadzorcza powierzyła również tymczasowo obowiązki nowego prezesa KGHM, Zbigniewowi Bryi – jednemu z nowo wybranych członków Rady.

W środę, 6 marca, spółka opublikowała komunikat ze szczegółowymi biogramami nowych członków Rady Nadzorczej. Kim są?

Zbigniew Bryja - doświadczony menadżer specjalizujący się w branży wydobywczej, zwłaszcza w zarządzaniu spółkami, nadzorze nad produkcją, nadzorze nad działaniami inwestycyjnymi w zakresie górnictwa i hutnictwa oraz nad działalnością kopalń. Związany z KGHM od początku kariery zawodowej. W latach 1995 – 1997 pełnił funkcję Głównego Inżyniera ds. Mechaniki Górotworu i Obudowy w KGHM Polska Miedź. Oddział Zakłady Górnicze Rudna, a następnie w latach 1997 – 2002 był Dyrektorem ds. Rozwoju i Przygotowania Produkcji w tym oddziale. Piastował stanowisko Dyrektora Naczelnego Oddziału ZG Polkowice-Sieroszowice w latach 2002 - 2003. Od roku 2003 do roku 2006 pracował w Biurze Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. (obecnie Centrala) jako Dyrektor Generalny Górnictwa, a później jako Dyrektor Generalny ds. Inwestycji i Rozwoju. W ostatnich latach był Prezesem Zarządu spółek: PAK KWB Adamów S.A., PAK KWB Konin S.A., PAK Górnictwo sp. z o.o.

Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu przedsiębiorstwami, produkcją oraz z zakresu technologii górniczych. Umiejętności w doskonaleniu procesów produkcyjnych czy projektach inwestycyjnych zdobywał zarówno w KGHM, jak i poza Grupą Kapitałową.

Absolwent Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej ze specjalnością: technologia eksploatacji złóż, a także studium geofizyki górniczej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ukończył szereg kursów menadżerskich na międzynarodowych uczelniach dotyczących doskonalenia procesów inwestycyjnych oraz finansowych w spółkach. Jest autorem oraz współautorem wielu artykułów oraz publikacji w dziedzinach, w których się specjalizuje.

Ma I, II i III stopień Generalnego Dyrektora Górniczego nadany przez Ministra Gospodarki. Został uhonorowany Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Otrzymał również honorowe wyróżnienie „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź” oraz „Zasłużony dla ZG „Rudna””. W latach 2002 – 2005 powołany przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego na Członka Komisji ds. Tąpań, Odbudowy i Kierowania Stropem w Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Miedzi, a w latach 1998 – 2000 na Członka Komisji ds. Odbudowy Wyrobisk Korytarzowych i Komorowych.

Aleksander Cieśliński - radca prawny mający ponad 20-letnie doświadczenie w opracowywaniu opinii prawnych i ekspertyz w dziedzinie prawa UE, międzynarodowej ochrony praw człowieka dla podmiotów sektora publicznego i prywatnego, prawa międzynarodowego oraz doświadczenie uczestnictwa w postępowaniach przed ETPCz i TSUE.

Prowadził również działalność gospodarczą w zakresie handlu międzynarodowego i ma doświadczenie w negocjacjach handlowych z podmiotami zagranicznymi. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżniony przez Radę ww. wydziału za doktorat z prawa międzynarodowego. Profesor w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzący seminaria oraz wykłady na studiach stacjonarnych i podyplomowych, także anglojęzycznych, jak LLM.

Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wykładów oraz szkoleń m.in. dla aplikantów radcowskich oraz radców prawnych i sędziów. Był wykładowcą w Katedrze Prawa Gospodarczego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, w Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie oraz Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. Autor i współautor wielu publikacji naukowych i opracowań m.in. w dziedzinie prawa unijnego i gospodarczego, łącznie z „Systemem prawa UE” oraz „Komentarzem do Traktatu o Unii Europejskiej”.

Zbysław Dobrowolski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii: ekonomiki i organizacji przedsiębiorstwa, doktor habilitowany z dyscypliny nauk o zarządzaniu. Ma ponad 30 letnie doświadczenie w badaniu i ocenie przedsięwzięć angażujących majątek publiczny, w tym wynikające z ponad 25 letniej pracy w naczelnym organie kontroli państwowej, w tym na stanowisku kierowniczym w jednej z delegatur. Zaangażowany w działalność audytu wewnętrznego. Autor licznych badań o kontroli, audycie, implementacji wytycznych COSO. Ekspert wielu programów międzynarodowych, w tym finansowanych przez INTOSAI, OECD, UE, prelegent podczas konferencji OBWE.

W 1998 roku brał udział w prestiżowym stażu skierowanym do kadry menedżerskiej najwyższych organów kontroli państwowej: GAO International Auditor Fellowship Program w U.S. Government Accountability Office. Od 2008 roku był związany z INTOSAI, gdzie w charakterze eksperta szkolił pracowników naczelnych organów kontroli państwowej z kilkudziesięciu krajów i współtworzył trzy globalne standardy i wytyczne audytu. Ekspert kilkunastu przedsięwzięć międzynarodowych, w tym organizowanych przez OECD lub Unię Europejską, służących poprawie zarządzania organizacjami międzynarodowymi w innych krajach.

Dominik Januszewski - doświadczony menadżer, ekspert w dziedzinie zarządzania i finansów. Przez ponad 25 lat pracował w firmach Ernst&Young oraz Arthur Andersen. W latach 2005 -2019 był Partnerem w Ernst&Young odpowiadającym za projekty doradztwa biznesowego, doradztwa transakcyjnego, projekty prywatyzacyjne, jak również badanie sprawozdań finansowych. Jako Partner kierował ponad 200 osobowym zespołem konsultantów. Do jego klientów należały największe instytucje finansowe w Polsce. Obecnie odpowiada za zespół doradztwa strategicznego JLL zajmujący się opracowywaniem i wdrażaniem strategii ESG oraz strategii optymalizacji energetycznej przedsiębiorstw. Jest Polskim Biegłym Rewidentem, odbył wiele kursów zawodowych z dziedziny audytu, doradztwa i zarządzania. W 2022 roku uzyskał Certyfikat University of Cambridge: „Business Sustainability Management”. Jest Absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego - Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, specjalizacja Finanse i Bankowość.

Tadeusz Kocowski - profesor doktor habilitowany nauk prawnych. Profesor i były kierownik Katedry Prawa Gospodarczego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Emerytowany profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, były dyrektor Instytutu Nauk Administracyjnych i kierownik Zakładu Prawa Publicznego Gospodarczego na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Autor lub współautor około 200 publikacji naukowych, w tym między innymi takich pozycji jak: Administracyjne prawo gospodarcze, Publiczne prawo gospodarcze, Reglamentacja działalności gospodarczej w polskim administracyjnym prawie gospodarczym, Prawo dla ekonomistów, Zamówienia publiczne jako przedmiot regulacji prawnej, czy Prawo geologiczne i górnicze. Wypromował 10 doktorów nauk prawnych, sporządził 11 recenzji prac doktorskich i uczestniczył w 4 przewodach habilitacyjnych. Współautor wspólnych studiów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którego absolwenci uzyskują dyplom tych dwu uczelni, p.t. Konsulting Prawny i Gospodarczy.

Pod koniec ubiegłego wieku, a także obecnie, czynnie zaangażowany w proces zmian w gospodarce. Początkowo w sprawy samorządnego przedsiębiorstwa państwowego i samorządu jego załogi, restytucji spółek prawa handlowego i samorządów terytorialnych podejmujących działalność gospodarczą, następnie wolności działalności gospodarczej i zmian organizacyjno-własnościowych.

W latach 90-92 współpracował z KGHM Polska Miedź w procesie przekształcenia kombinatu. Był doradcą w wydziale Rozwoju Gospodarczego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jest arbitrem we Wrocławskim Centrum Arbitrażu przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Związany z problematyką zamówień publicznych oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. Brał udział w tworzeniu przepisów prawnych z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej, organizator wielu konferencji naukowych z tego zakresu.

Marian Noga - profesor nauk ekonomicznych, pełnił funkcję rektora Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Dziekana Wydziału Gospodarki Narodowej tej samej uczelni. W latach 2000 – 2004 Senator IV i V kadencji RP. Był członkiem Rady Polityki Pieniężnej w latach 2004 – 2010. Przewodniczący Komisji Nauk Ekonomicznych PAN w latach 2007 – 2014. W 2010 otrzymał odznakę honorową „Za zasługi dla bankowości Rzeczypospolitej Polskiej”. Autor 34 monografii oraz ponad 170 artykułów naukowych wydanych w Polsce, Niemczech, Ukrainie i Wielkiej Brytanii. Jest stałym komentatorem ekonomicznym w telewizji, radio i prasie.

Piotr Prugar - absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Radca prawny posiadający wieloletnią praktykę w obszarze obsługi prawnej i zarządzania podmiotami gospodarczymi. Współpracował i wykonywał funkcję syndyka, likwidatora, pełnomocnika zarządów spółek. Reprezentował wierzycieli w postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych w tym GetBack w restrukturyzacji, Hawe Telekom  w restrukturyzacji, Fakos (spółka zależna Kopex), Huta Szkła Technicznego, Fabryka Papieru w Dąbrowicy, Huta Julia i inne.

KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • VHNUI
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy z dodatkową nagrodą. Ile wyniesie?
3 września 2024
35.3 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]