Zestaw rekomendacji dla rządzących przygotowali uczestnicy lutowej konferencji EEC Trends, będącej jednym z ostatnich etapów przygotowań do wiosennego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Motywem przewodnim tegorocznej 16. edycji Kongresu 7-9 maja będzie transformacja.
O rekomendacjach, będących efektem EEC Trends, poinformowała we wtorek Joanna Durkalec z obsługującej katowicki Kongres agencji Imago. Jak przypomniała, ideą EKG pozostaje otwarta debata o przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki.
- Kongres poprzedza co roku - rozpoczynająca się właśnie teraz - kampania, w której uczestniczą przedstawiciele wielu środowisk, osoby o wyjątkowych kompetencjach, autorytety w swoich specjalnościach. W toku interakcji i konsultacji wskazywane są istotne dla gospodarki tendencje, przełomowe technologie, nowe zjawiska, istotne problemy i rozwojowe szanse - wskazała Durkalec.
Jak zaznaczyła, w czasie warszawskiej konferencji EEC Trends (w tym roku 8 lutego) tworzona w efekcie rozmów i wniosków agenda EKG przybiera ostateczny kształt. Jednocześnie uczestnicy EEC Trends: menedżerowie i właściciele przedsiębiorstw, eksperci i przedstawiciele instytucji otoczenia gospodarki, formułują aktualne rekomendacje, oczekiwania i zalecenia dla rządzących.
Kierunek: Inwestycje
Tegoroczne rekomendacje te podzielono w ich przeglądzie na kilka działów: o inwestycjach, Polsce, Ukrainie, Europie, o energii i transformacji, o polityce klimatycznej, o cyfryzacji i innowacjach, o roli państwa w gospodarce oraz o praworządności.
Uczestnicy EEC zgłosili m.in. pilną potrzebę poprawy stopy inwestycji. Jak napisali, dekada zbyt niskiego poziomu inwestycji oznacza dla Polski opóźnienia w rozwoju zdolności wytwórczych i zwłokę w procesach transformacji. Państwo powinno inwestować tam, gdzie efekt przedsięwzięcia jest istotny gospodarczo, a skala czy charakter projektu uniemożliwiają jego realizację przez sektor prywatny.
Zdaniem autorów wniosków Polska powinna być nadal pasem transmisyjnym pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy, a także rzecznikiem Ukrainy na forum UE: powinna uświadamiać partnerów europejskich, którzy działają wobec Ukrainy w logice tradycyjnego rozszerzenia, a nie warunków wojennych.
Wyzwanie to transformacja energetyczna
Za największe wyzwanie kolejnych lat uznano transformację energetyczną. Źle wykorzystujemy środki z systemu uprawnień do emisji. Stan sieci elektroenergetycznej nie nadąża za wyzwaniami transformacji. Potrzebujemy szybkiej realizacji inwestycji w infrastrukturę dystrybucji energii. Firmom należy ułatwić budowę własnych źródeł zielonej energii - napisano w przeglądzie rekomendacji.
W kontekście polityki klimatycznej zaakcentowano, że tempo zmian, presja regulacji i rynku są tak duże, że realna staje się groźba utraty konkurencyjności polskich firm ze względu na ślad węglowy. Za konieczne uznano włączenie biznesu w rządowe rozmowy o znaczeniu regulacji europejskich dot. środowiska i klimatu, a tym samym w proces kształtowania polskiego stanowiska.
Autorzy rekomendacji zaznaczyli też, że dla realizacji planów cyfryzacji i unowocześniania polskiej gospodarki potrzeba kapitału ludzkiego i kompetencji. Powinien powstać ekosystem sprzyjający specjalistom z obszaru nowoczesnych technologii, zapobiegający tzw. drenażowi mózgów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.