Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lutym 2024 r. wyniósł 47,9 pkt. wobec 47,1 pkt. w styczniu - podał S&P Global.
Według najnowszych danych z badania PMI przeprowadzonego przez S&P Global, spowolnienie w polskim przemyśle zbliżyło się w lutym do drugiej rocznicy. Obecny okres spadkowy wielkości produkcji i liczby nowych zamówień jest najdłuższy od początku badania w 1998 roku. Niemniej jednak, w porównaniu do stycznia tempo tych spadków uległo spowolnieniu i należało do najwolniejszych w ciągu ostatnich dwóch lat. Zatrudnienie, aktywność zakupowa i zaległości w realizacji zamówień odnotowały dalsze spadki, ale producenci z rosnącym optymizmem spoglądali na najbliższe 12 miesięcy - napisano w komentarzu do badania.
Ogólne nastroje były najlepsze od czerwca 2021 roku i utrzymywały się powyżej długoterminowego trendu. Lutowe dane ujawniły również największe opóźnienia w łańcuchu dostaw od ponad półtora roku, a także rosnące ceny środków zakupu produkcji, zaledwie drugi raz na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy. Producenci w dalszym ciągu obniżali jednak ceny produktów, dążąc do zwiększenia konkurencyjności - dodano.
Wskaźnik PMI wzrósł z poziomu 47,1 pkt w styczniu do poziomu 47,9 pkt w lutym, wskazując na utrzymujące się niekorzystne warunki biznesowe.
Obecny okres spadków trwa już dwadzieścia dwa miesiące i stanowi drugą pod względem długości ujemną sekwencję w historii badania. Tempo spowolnienia w ostatnim miesiącu należało jednak do najwolniejszych w całym okresie - zaznaczają autorzy raportu.
Wzrost głównego wskaźnika odzwierciedlał głównie wolniejsze spadki liczby nowych zamówień i wielkości produkcji oraz większe wydłużenie czasu realizacji dostaw. Zostało to częściowo skompensowane przez szybszy spadek zatrudnienia i zapasów pozycji zakupionych - dodają.
S&P wskazuje, że pomimo utrzymującego się w lutym spadku liczby nowych zamówień, polscy producenci przejawiali coraz większy optymizm, jeśli chodzi o kolejne 12 miesięcy.
Ogólny poziom optymizmu był najwyższy od czerwca 2021 roku i plasował się powyżej długoterminowej średniej serii - napisano.
Dyrektor ekonomiczny S&P GlobalMarket Intelligence, Trevor Balchin, cytowany w raporcie ocenił, że najgorszy okres spowolnienia polski przemysł ma już jednak za sobą.
Wskaźnik PMI, choć wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 50,0 pkt, osiągnął czwarty pod względem wysokości wynik od drugiego półrocza 2022 roku, a stosunek liczby nowych zamówień do wielkości zapasów odnotował najwyższy poziom od dziewięciu miesięcy. Co więcej, prognozy na najbliższe 12 miesięcy w sektorze przemysłowym uległy dalszej poprawie, osiągając najwyższy poziom od czerwca 2021 roku - powiedział.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.