KGHM Polska Miedź przejął kolejnych siedem instalacji fotowoltaicznych. Miedziowa spółka kontroluje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 50 MW - podała w czwartek w komunikacie spółka.
Mirosław Kidoń, wiceprezes KGHM do spraw aktywów zagranicznych oraz produkcji, cytowany w czwartkowym komunikacie, podkreślił, że zakończona przez KGHM transakcja stanowi pierwszy krok na drodze do realizacji ambitnej strategii transformacji energetycznej.
- To ważny kamień milowy, kładący podwaliny pod dalszy rozwój własnej bazy wytwórczej miedziowej spółki oraz kolejny krok w kierunku dywersyfikacji źródeł i uniezależnienia KGHM od wahań rynkowych cen energii - powiedział Kidoń.
KGHM podał, że przejęte przez miedziową spółek aktywa położone są w czterech województwach: dolnośląskim, pomorskim, wielkopolskim i łódzkim. Za ich wybudowanie odpowiadała firma Projekt Solartechnik wchodząca w skład grupy Grenevia (Famur) i TDJ - podano w komunikacie.
Jak podkreślono, KGHM planuje do 2030 r. zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną z własnych źródeł (zeroemisyjnych i niskoemisyjnych), a w dalszej perspektywie do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. Inwestycje w OZE wzmacniają pozycję KGHM na globalnych rynkach jako lidera nie tylko branży wydobywczej, ale również lidera odpowiedzialności ekologicznej.
- Transformacja energetyczna bez miedzi nie jest możliwa. Wprowadzając farmy fotowoltaiczne do naszych aktywów również dajemy znak, że zabezpieczamy się przed zawirowaniami rynkowymi w sektorze energetycznym. Planujemy i mamy wizję dalszego rozwoju - powiedział Piotr Podgórski, dyrektor naczelny do spraw transformacji KGHM Polska Miedź.
W komunikacie przypomniano również, że KGHM oprócz fuzji i przejęć, rozwija również projekty elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych na własnych gruntach, a także opracowuje założenia rozwiązań wodorowych.
KGHM podał też, że nabyte instalacje fotowoltaiczne zapewnią pokrycie około 2 proc. zużycia energii elektrycznej w spółce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.