Rada nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń we wtorek, 5 marca, zadecydowała o zmianach w zarządzie spółki. Jak podały służby prasowe SRK, odwołani zostali: Janusz Smoliło, prezes, Marek Pieszczek, wiceprezes ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń, Piotr Bojarski, wiceprezes ds. likwidacji kopalń i zarządzania majątkiem oraz Adam Smoliński, wiceprezes ds. innowacji technologicznych i zamówień.
Na stanowisku pozostał Radosław Wojtas, wiceprezes ds. ekonomiki i finansów, który będzie pełnić obowiązki prezesa do czasu wyboru nowego zarządu. Ponadto rada nadzorcza 5 marca wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w zarządzie spółki.
Janusz Smoliło był prezesem SRK od 22 listopada 2021 r. Wcześniej, tj. od lipca 2020 r., był wiceprezesem ds. likwidacji kopalń. W czasie swojej kariery zawodowej pracował w: KWK Kazimierz-Juliusz, Katowickim Holdingu Węglowym, firmach okołogórniczych oraz KWK Jan Kanty. Posiada tytuł doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Przypomnijmy, że 15 lutego Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie SRK podjęło uchwały o odwołaniu dotychczasowych członków rady nadzorczej, czyli Agaty Modras, Piotra Ciacha i Artura Michałowskiego. W ich miejsce z dniem 16 lutego minister aktywów państwowych powołał: Dorotę Marię Benduch i Beatę Bieniek-Wierę oraz Adama Zbigniewa Ciesiółkę.
Do zadań Spółki Restrukturyzacji Kopalń należy prowadzenie likwidacji kopalń oraz zabezpieczenie sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym, gazowym i pożarowym, a ponadto zagospodarowanie majątku oraz sprzedaż nieruchomości po likwidowanych zakładach górniczych, usuwanie szkód górniczych i rekultywacja terenów pogórniczych oraz wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych kopalń.
Misją spółki jest efektywne zagospodarowanie, rekultywacja i rewitalizacja przejmowanych terenów pogórniczych oraz dbałość o środowisko naturalne.
SRK działa od 2000 r. Obecnie w jej skład wchodzą m.in. dwa likwidowane zakłady górnicze (Pokój I - Pokój II oraz Jas-Mos - Jastrzębie III), Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, którego strukturę tworzy 18 pompowni, utworzonych na bazie majątku zlikwidowanych kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.