Zapotrzebowanie na pieczarki w Polsce i na świecie jest ogromne, przez co już od wielu lat prowadzi się ich uprawę w wielkich halach produkcyjnych. Polska to kraj, w którym pieczarki przeznaczane są do sprzedaży na cały świat. Czy wiesz, że praktycznie połowa całego pieczarkowego rynku należy do trzech krajów: Polski, Kanady i Holandii? To oznacza jedno — na uprawie pieczarek znamy się jak mało kto!
Jak wygląda prowadzenie pieczarkarni? Co zrobić, aby osiągnąć wysoką jakość produktu? Odkryj tajemnice uprawy pieczarek z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań
Producent pieczarek Rawona
Celem naszej pieczarkarni jest oferowanie produktów najwyższej jakości. Hodujemy wysokiej klasy pieczarki, a nasza oferta rozszerzana jest również o sprzedaż runa leśnego. W zależności od sezonu zajmujemy się też dystrybucją kurek leśnych, jagód, szparagów, borówek i żurawiny.
Firma Rawona to rodzinny biznes, który może pochwalić się wieloletnią tradycją. Ogromna pasja oraz dbałość o szczegóły na każdym etapie produkcji w połączeniu z najnowocześniejszymi technologiami to gwarancja świeżych, smacznych i zdrowych produktów.
Sprawdź, jakie systemy kontroli jakości warto wprowadzić, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających Klientów.
Uprawa pieczarek — nowoczesna hala produkcyjna
Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych systemów, które kontrolują mikroklimat w nowoczesnych halach produkcyjnych, proces uprawy pieczarek można przyspieszyć. Cykl produkcyjny pieczarki trwa zaledwie kilka tygodni, po czym wymieniane jest podłoże i hodowane są kolejne grzyby.
Aby wszystko przebiegało zgodnie z planem, pieczarki potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Nowoczesne hale produkcyjne powinny być wyposażone w specjalistyczny sprzęt:
* regały uprawowe (wykonane ze stali konstrukcyjnej lub blachy ocynkowanej) oraz maty uprawowe,
* instalacje wentylacyjne,
* innowacyjne systemy, które umożliwiają komputerowe sterowanie mikroklimatem,
* system nawadniania, który zapewni odpowiednią wilgotność w komorach uprawowych,
* specjalne oświetlenie — lampy hermetyczne, które zapewniają niezawodną pracę w trudnych warunkach atmosferycznych,
* wózki do zbioru pieczarek,
* klimatyzacja i chłodnie, które pozwalają na uprawę pieczarek również w upalne dni.
Tak wyposażona pieczarkarnia przyniesie najlepszy efekt i zachwyci Klientów najwyższą jakością oferowanych produktów.
Odpowiednie podłoże do hodowli pieczarek
Pieczarki to wymagające grzyby, które do uprawy potrzebują odpowiedniego podłoża. Najlepsze podłoże to połączenie nawozu końskiego z mocznikiem, nawozem kurzym oraz gipsem i wodą. Zachowanie odpowiednich proporcji w stworzeniu tej mieszanki przyczyni się do stworzenia odpowiednich warunków, które będą sprzyjać uprawie pieczarek.
Stworzenie podłoża do hodowli pieczarek to długotrwały proces, na który składa się kilka etapów:
1) fermentacja,
2) pasteryzacja, która trwa kilkanaście dni,
3) schładzanie i zasiewanie grzybnią,
4) wzbogacanie mieszanki o dodatkowe witaminy,
5) pokrywanie podłoża warstwą torfu.
Jakość podłoża to jeden z czynników, który gwarantuje sukces w uprawie grzybów hodowlanych.
Nawadnianie hali produkcyjnej
Nowoczesna pieczarkarnia musi być wyposażona w odpowiedni system nawadniania. Dlaczego? Grzyby najlepiej rosną po deszczu, dlatego na hali produkcyjnej należy im zapewnić wilgotny mikroklimat. Każdy półka, na której uprawia się pieczarki, musi być równomiernie i ciągle zraszana. Poziom wilgotności powinien wynosić 80-95%.
Automatyczne instalacje nawadniające ułatwiają proces wzrostu i zapewniają bogate plony.
Przestrzeganie zasad higieny w pieczarkarni
Oprócz nowoczesnych systemów oraz odpowiedniego podłoża, kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia higiena. To, co najbardziej zagraża uprawie pieczarek to pleśń, która powstaje bardzo szybko i łatwo, a może zniszczyć całą produkcję. Jak jej zapobiec? Sprawdź, jak uniknąć przenoszeniu zarazków i bakterii, które mogą zaważyć na sukcesie Twojej pieczarkarni.
Odpowiedni ubiór i stosowanie jednorazowych rękawic
Pracownicy, którzy wchodzą na produkcję, muszą stosować się do wielu zasad związanych z higieną ze względu na to, że nieświadomie mogą przenosić zarodniki pleśni. Przede wszystkim powinni być wyposażeni w odpowiednie fartuchy do pracy oraz jednorazowe rękawice. Doskonale sprawdza się również codzienna dezynfekcja ubrań oraz częste oczyszczanie nożyc, którymi ucina się ogonki pieczarek.
Zamykanie hali
Ważne jest również szczelne zamykanie hali. Oprócz tego można zastosować regularną dezynfekcję przejść wokół wszystkich regałów. Warto zainwestować w specjalne drzwi, które oddzielą środowisko wewnętrzne od zewnętrznego.
Przeprowadzanie systematycznej dezynfekcji
Przynajmniej raz na tydzień oraz koniecznie w przerwie między cyklami wzrostu pieczarek, powinno się przeprowadzać kompleksową dezynfekcję całej pieczarkarni. Stosowanie odpowiednich preparatów wyeliminuje groźne drobnoustroje, które mogą być zagrożeniem dla uprawy.
Wiedza oraz ogromne doświadczenie w uprawie pieczarek
Nowoczesne sprzęty, odpowiednie podłoże, systemy nawadniające i stosowanie się do zasad higieny. Czy coś jeszcze może zagwarantować sukces w pieczarkowej branży? Tak — ludzie!
Najwyższą jakość polskiej pieczarki doceniają konsumenci z całego świata. Przy produkcji wykorzystujemy nowoczesne systemy, ale także trzymamy się w pewnych kwestiach tradycji. Praca człowieka odgrywa tutaj ogromną rolę. Każdego dnia doświadczony technolog ocenia podłoże i kontroluje wzrost pieczarki. Wierzymy, że doskonały wygląd naszych pieczarek zawdzięcza się ręcznemu zbiorowi. Grzyby hodowlane są starannie pielęgnowane i ręcznie zbierane przez nasze wykwalifikowane zbieraczki.
Zobacz także:
https://www.producent-boczniakow.pl/
https://www.producent-pieczarek.pl/
https://www.pieczarkarnia-rawona.pl/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.