System Metroroweru, który zostanie w najbliższych dniach uruchomiony w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zostanie w pełni rozwinięty do końca lipca br. - poinformowali w piątek przedstawiciele GZM. System będzie wówczas liczył 7 tys. rowerów w 31 miastach i gminach.
Zgodnie z umową z operatorem systemu, firmą Nextbike, na początku, 25 lutego br., pojawi się w nim 1260 rowerów (oficjalne uruchomienie planowane jest na poniedziałek w Katowicach). Zawarta 25 października ub. roku umowa zakładała, że ostatni etap systemu, obejmujący 7 tys. jednośladów, zostanie wdrożony w ciągu 22 miesięcy od tamtej daty.
Jak jednak przekazał podczas piątkowych obrad zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak, w efekcie rozmów z operatorem, termin ten zostanie znacznie skrócony.
- Udało się uzgodnić z firmą Nextbike, iż system zostanie w pełni uruchomiony w tym roku, do końca lipca, we wszystkich 31 gminach. Będą to wszystkie 924 stacje, 7 tys. rowerów. Poza tym przyspieszeniu ulegnie wdrożenie 600 rowerów dla miast Katowice i Chorzów - na wnioski gmin - powiedział Karolczak.
Dodał, że testowanie funkcjonowania systemu rozpoczęto 16 lutego, a uruchomienie nastąpi zgodnie z planem 25 lutego, czyli w niedzielę. Przewodniczący na początku sesji zgłosił poprawki do dokumentów finansowych Metropolii, które umożliwią przyspieszenie wdrożenia całości Metroroweru.
Przedłużające się, trwające ponad dwa lata postępowanie na uruchomienie i obsługę systemu Roweru Metropolitalnego, Metropolia zakończyła w ub. roku. Jako operatora wybrano spółkę Nextbike GZM, która jedyna złożyła ofertę.
Przygotowywany od lat Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 31 miast i gmin GZM. Ma to być przede wszystkim środek transportu, który ułatwi przez cały rok podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili. Zastąpi systemy rowerów miejskich, zamawiane dotąd oddzielnie przez miasta.
Zgodnie z pierwotną umową w I fazie wdrożenia dostępne mają być rowery w miastach Metropoli, które do tej pory posiadały rowery miejskie: łącznie 1260 pojazdów. Drugi etap wdrożenia zakłada udostępnienie - pierwotnie do 12 miesięcy - 3518 kolejnych rowerów, a III etap dostarczenie ponad 2,2 pozostałych jednośladów. Ostatecznie trzeci etap ma zostać zrealizowany do końca lipca br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.