Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zwrócił się 20 lutego do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej z wnioskiem o zorganizowanie w trybie pilnym spotkania stron umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa i województwa śląskiego. Tematem spotkania ma być m.in. kwestia notyfikacji dokumentu.
Szef śląsko-dąbrowskiej S zaznaczył w wystąpieniu, że choć w maju tego roku miną trzy lata od podpisania tego dokumentu, umowa wciąż nie została notyfikowana przez Komisję Europejską. Dodał też, że od kilkunastu miesięcy nie odbyło się też żadne spotkanie sygnatariuszy, podczas którego przedstawiciele związkowców, pracodawców i rządu mogliby omówić oraz ocenić stan realizacji postanowień umowy.
– Pragnę wyrazić nadzieję, że po objęciu przez Panią Minister kierownictwa resortu przemysłu, współpraca pomiędzy stronami umowy społecznej ulegnie radykalnej poprawie, a tempo wdrażania w życie zapisów tego dokumentu znacząco przyspieszy – podkreślił Dominik Kolorz.
16 lutego podczas konferencji prasowej w Katowicach minister Marzena Czarnecka przekazała, że w trakcie wizyty w Brukseli na początku miesiąca uzyskała od unijnych komisarzy zapewnienie, że umowa społeczna jest nadal aktualna, ale wniosek notyfikacyjny będzie wymagał korekty. Dodała, że korekta wniosku będzie składana w marcu i kwietniu.
Dominik Kolorz w wystąpieniu do minister Czarneckiej wyraził nadzieję, że podczas spotkania z przedstawicielami stron umowy społecznej szefowa resortu przemysłu będzie mogła przekazać więcej szczegółów na ten temat, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące nie tylko samego procesu notyfikacji, ale również kwestii współdziałania przy realizacji tych zapisów dokumentu, które notyfikacji nie wymagają.
Podpisana 28 maja 2021 roku Umowa Społeczna Dotycząca Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Niektórych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego określa zasady i tempo procesu stopniowego wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce, który ma się zakończyć w 2049 roku. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także system dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych w kopalniach. Kolejne rozdziały umowy dotyczą m.in. inwestycji w nowoczesne technologie węglowe oraz stworzenia instrumentów wsparcia transformacji gospodarczej województwa śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przecież nikt nie zamyka Kopalń nawet Niemcy zabronili zamykać kompan i elektrowni węglowych a my co chcecie się zgodzić na brak prądu ciepła i pracy dla ludzi ? OZE to mrzonki dla thebili z UE... Zero emisyjność tzn że nie będzie CO2 to z czego O2 zrobią rośliny geniusze ?