- Sztuczna inteligencja powoli staje się prawdziwą lokomotywą innowacyjnych projektów na miarę rozwoju energii elektrycznej rewolucjonizującej przemysł na przełomie XIX i XX w. Jak popularnie się mówi, jest ona wszędzie, często jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy – mówi dr inż. Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Jak zaznacza, sztuczna inteligencja robi furorę w medycynie, ale też coraz częściej obecna jest w górnictwie.
- Na przykład obserwujemy jej początki chociażby w autonomicznym transporcie realizowanym w kopalniach przez maszyny samojezdne. Przypomnijmy, że w kopalniach KGHM pracuje ponad 1200 maszyn samojezdnych – zwraca uwagę dr inż. Jerzy Kicki.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stają się coraz częściej ważnymi siłami transformacyjnymi. Mając ogromny potencjał rewolucjonizujący wydajność na różnych etapach procesu wydobycia, ale też coraz większą rolę odgrywają w bezpieczeństwie pracy. W realizacji procesu produkcyjnego operatorzy coraz częściej opierają się na danych w czasie rzeczywistym, płynnie integrując dane z czujników z danymi geoprzestrzennymi. W tej sytuacji algorytmy sztucznej inteligencji mogą identyfikować potencjalne zagrożenia umożliwiając podejmowanie środków zapobiegawczych. Jest coraz silniej obecna w górnictwie światowym i nie inaczej będzie u nas.
- Coraz bardziej liczymy na obecność referatów i wystąpień, które ten proces opisują i analizują - dodaje przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
33. Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która zaplanowana została tradycyjnie na ostatni tydzień lutego, w dniach 26-28 staje przed nowymi wyzwaniami, jakie stawiają nowe technologie i transformacja energetyczna realizowana w Unii Europejskiej.
- Środowisko gospodarcze musi znaleźć rozwiązania związane z niedokończonym projektem wydzielenia aktywów węglowych, zaniedbaniami w zakresie remontów elektrowni, złym stanem sieci dystrybucyjnych, presją obniżania cen energii elektrycznej. Wszystkie te problemy determinują działania górnictwa węgla kamiennego. Można śmiało spytać, gdzie jesteśmy dokąd zmierzamy? – mówi dr inż. Jerzy Kicki.
- Cieszy nas frekwencja, aktualnie zgłosiło się ponad 360 osób. Rosnąca rola w polskiej energetyce źródeł odnawialnych i coraz konsekwentniej realizowany program budowy energetyki jądrowej, decyzje, jakie wywołała agresja Rosji na Ukrainę wymuszają nowe spojrzenie na działalność górnictwa – zwraca uwagę naukowiec.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.