15 lutego odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z przedsiębiorcami i kierownikami ruchu nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych. Celem obrad było kontynuowanie wypracowanych działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa załóg górniczych.
Jak poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, program narady obejmował omówienie stanu bezpieczeństwa w górnictwie, w tym w zakładach nadzorowanych przez OUG w Rybniku oraz wnioski i zalecenia wynikające z przeprowadzonej analizy; wypadkowość związaną z ryzykownym zachowaniem pracowników (tzw. czynnik ludzki), powody i motywy wykonywania zadań w sposób niebezpieczny, promocję kultury bezpieczeństwa wśród pracowników zakładów górniczych oraz dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań w zakładach górniczych.
Oprócz tego przedstawiono wnioski na przyszłość oraz zaproponowano działania naprawcze po: pożarze zaistniałym 6 grudnia 2023 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Pniówek, zapaleniu metanu zaistniałym 9 grudnia 2023 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Knurów-Szczygłowice ruch Knurów, uszkodzeniu materiału wybuchowego w trakcie transportu 29 grudnia 2023 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Pniówek oraz wypadku zaistniałym 5 stycznia 2024 r. w Polskiej Grupie Górniczej Oddział KWK ROW ruch Rydułtowy.
Omówiono także działania podjęte w zakładach górniczych dla zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości oraz dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa, po wypadku śmiertelnym zaistniałym 18 czerwca 2023 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Zofiówka oraz wypadku zbiorowym zaistniałym 28 listopada 2023 r. w Tauron Wydobycie ZG Sobieski.
Podczas narady poruszono również kwestię zmian w obowiązujących przepisach dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych. Ponadto przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez OUG w Rybniku, w tym omówiono najczęściej stwierdzane nieprawidłowości i uchybienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dokładnie dlaczego na podziale nie dostaje się polecenia pisemnego co trzeba wykonać. A później oszukiwanie na szychtach, a ile ludzi pochowanych po komorach klafaktorka cała itd. Dlaczego na rano jest najwięcej ludzi a nie na konserwacji??
Gdyby tak dać każdemu wypłata jak rzeszy inspektorów ds niepotrzebnych w PGG to może jakaś motywacja by była, nie jeden sztygar na wydobyciu zarabia mniej a taki inspektorek kwalifikacji żadnych, odpowiedzialności nie ma, żyć nie umierać, tylko potem artykuły na tym portalu czemu PGG nierentowne. Wszyscy na kopalniach to widza a tu prosze muszą się dyrektorzy spotykać, smiechu warte, trzeba zaczac od przeswietlenia tych dzialow na kopalniach, w jakim normalnym zakladzie jest dzial inwentaryzacji?
Powody i motywy to w wiekszości tzw polecenia ustne
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.