Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce zwróciła się do Marzeny Czarneckiej, minister przemysłu, o niezwłoczne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Głównym tematem, o którym chcą rozmawiać związkowcy, jest kwestia umowy społecznej dla górnictwa.
„Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, w związku z deklaracjami złożonymi przez Panią podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w styczniu 2024 roku, wnosi o niezwłoczne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Strona związkowa oczekuje przedstawienia wyników ostatnich rozmów delegacji rządowej przeprowadzonych z przedstawicielami Komisji Europejskiej” – czytamy w piśmie skierowanym 9 lutego do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej podpisanym przez Arkadiusza Siekańca, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego Górników w Polsce.
„Pani Minister, ogrom problemów i wyzwań z jakimi musi się zmierzyć branża górnictwa węgla kamiennego w obliczu starych i nowych wyzwań czyni nasz wniosek zasadnym i koniecznym” – wskazano dalej w piśmie.
Pismo zostało równie przesłane do wiadomości Wacława Czerkawskiego i Janusza Olszowskiego, współprzewodniczących Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
- Głównym tematem, który chcielibyśmy poruszyć jest oczywiście kwestia umowy społecznej dla górnictwa. Po spotkaniu, które odbyło się w Brukseli, dowiedzieliśmy się jedynie, że jest zgoda na finansowanie procesów restrukturyzacyjnych w przypadku górnictwa i energetyki opartych na węglu brunatnym. Natomiast wciąż nie mamy żadnych konkretów dotyczących branży górnictwa węgla kamiennego – wskazuje Arkadiusz Siekaniec, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.
- Poza tym jest cała masa bieżących problemów do omówienia, które nawarstwiły się w ciągu ostatnich miesięcy. Zespół Trójstronny, który oprócz przedstawicieli rządu, spółek węglowych oraz strony związkowej skupia też przedstawicieli firm okołogórniczych czy również i gmin górniczych jest najlepszym forum, żeby je omówić i próbować znaleźć jakieś rozwiązania. Od wyborów minęły już ponad cztery miesiące, więc najwyższy czas, żeby Zespół Trójstronny się wreszcie spotkał. Do tej pory nie było takiej sytuacji, żeby to trwało tak długo od wyborów – dodaje związkowiec.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli nie wiecie, to wam powiem, że informacja o praktykach dumpingowych stosowanych przez PGG przy sprzedaży węgla pod koniec 2023 roku, dotarła do odpowiednich organów w UE. Czy to przyspieszy ratyfikacje umowy społecznej? Sami sobie odpowiedzcie! PS. oczywiście Pan Rogala umyje ręce, a PGG zapłaci kare do 10 % obrotów nałożoną przez UKOIK!
Stołki robią się gorące...a górnicy,podwyżki co ich to!
Wy się zwiazkole weźcie za wzrost naszych zarobków a nie o przyszłość kopalń do 2049r. My chcemy obiecanej podwyżki w PGG a nie utrzymywać was do 2049r