Niebawem, w poniedziałek, 26 lutego, rozpocznie się w Krakowie Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Po raz 33. o problemach szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego będą przez trzy dni rozmawiać naukowcy, menedżerowie, przedstawiciele władz i młodzi adepci górnictwa.
Miejscem debaty jest hotel Qubus. Z kolei w hotelu Galaxy odbędzie się trzydniowa wymiana poglądów w ramach „Cyberpoligonu”, której wiodącym problemem jest „Cyberbezpieczeństwo w przemyśle: nowe wyzwania i możliwości”.
Rozpoczynająca obrady sesja plenarna będzie poświęcona transformacji energetycznej i cyfrowej.
Wśród sesji tematycznych przewidziane są m.in. takie tematy jak: wyzwania techniczne rosnącej skali zagrożeń naturalnych - zagrożenie tąpaniami i sejsmiczne; automatyzacja i monitorowanie procesu produkcyjnego w kopalniach podziemnych; metan z kopalń węgla kamiennego w Polsce – skuteczne ograniczanie emisji w aspekcie ochrony klimatu; dekarbonizacja a magazynowanie energii; górnictwo w dobie zielonej przemiany.
W drugim dniu przewidziane są sesje poruszające m.in. kwestie: nowych technik i technologii w podziemnej eksploatacji złóż; wyzwań technicznych rosnącej skali zagrożeń naturalnych; sztucznej inteligencja w poszukiwaniu i eksploatacji surowców; przeszłości, teraźniejszości i przyszłości węgla. Będzie również sesja „Górnictwo OK: Branża górnicza liderem zrównoważonego rozwoju – wyzwania interesariuszy oraz wytycznych Dyrektywy CSRD i standardów ESRS”.
Późnym popołudniem, we wtorek 27 lutego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się gala konkursowa, podczas której tradycyjnie zostaną przedstawione raporty branżowe.
Trzeci dzień 33. Szkoły Eksploatacji Podziemnej będzie dniem otwartym Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, który jest organizatorem tego wydarzenia. Będzie przebiegał pod hasłem „Dzień z energetyką i OZE”.
Już po raz 18. w ramach SEP odbędzie się Turniej Wiedzy Górniczej. Na 40 pytań odpowiedzą studenci trzech polskich uczelni kształcących na kierunkach górniczych. Laureaci zostaną ogłoszeni podczas gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.
Szkole Eksploatacji Podziemnej towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. W ramach Wieczoru SEP uczestnicy będą mieli okazję posłuchać zespołu jazzowego Orchestra Dedicated.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.