Nabór wniosków na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej został ogłoszony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Są już przyjmowane wnioski na przedsięwzięcia w ramach programu „Poprawa jakości powietrza w obiektach użyteczności publicznej zlokalizowanych w województwie śląskim”. Dofinansowywane będą przedsięwzięcia polegające na likwidacji nieefektywnego źródła ciepła opalanego węglem oraz na zabudowie pompy ciepła, kotła na biomasę lub podłączeniu do miejskiej sieci cieplnej.
Dodatkowo, równolegle z wymianą źródła ciepła, można kupić i zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną – służącą m.in. do zasilania pompy ciepła; magazyn energii oraz układu sterowania; zmodernizować instalację c.o. i c.w.u., a także poddać termomodernizacji budynek na podstawie przeprowadzonego audytu energetycznego.
Dofinansowaniu podlega również sporządzenie dokumentacji technicznej powyższego przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że ten wydatek nie może stanowić więcej niż 5 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Beneficjentami środków mogą być osoby prawne posiadające tytuł prawny do nieruchomości, w których prowadzona jest działalność polegająca na: świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, prowadzeniu działalności z zakresu pomocy społecznej, prowadzeniu noclegowni albo ogrzewalni, działalności organizacyjnej wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzeniu działalności systemu oświaty, prowadzeniu działalności z zakresu systemu szkolnictwa wyższego i nauki, żłobka lub klubu dziecięcego, działalności kulturalnej lub archiwalnej, a także prowadzeniu działalności z zakresu ochotniczej straży pożarnej.
Dofinansowaniu podlega w tym przypadku także: prowadzenie działalności zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, administracji publicznej oraz działalność niegospodarcza prowadzona przez kościoły lub inne związki wyznaniowe.
Dofinansowanie ma formę dotacji w wysokości do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że nie może przekroczyć 250 tys. zł.
Jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, istnieje możliwość łączenia dofinansowania z innymi środkami finansowymi lub z dofinansowaniem ze środków funduszu wyłącznie w formie pożyczki. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie w formie pożyczki należy złożyć wniosek o pożyczkę na wzorze znajdującym się na stronie internetowej funduszu. Fundusz uzależnia udzielenie pożyczki i jej wysokość od zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz od ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty pożyczki.
Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach, ul. Plebiscytowa 19, 40-035 Katowice, do 29 marca br. Kwota środków przeznaczonych na dofinansowania w formie dotacji wynosi 5 mln zł. Wniosek wraz z załącznikami są do pobrania na stronie internetowej www.wfosigw.katowice.pl.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.