Dwie fundacje zajmujące się ochroną przyrody uzyskały status strony w postępowaniu dotyczącym złoża węgla kamiennego Sośnica. Doświadczenie wskazuje, że nie zwiastuje to szybszego finału sprawy.
Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wspomnianego przedsięwzięcia wpłynął do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach 20 października 2023 r., wówczas też zostało wszczęte postępowanie.
- Wniosek wymagał uzupełnienia o kwestie formalne. Komplet dokumentów inwestor złożył 8 grudnia 2023 r. W przedmiotowej sprawie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał postanowienia 12 stycznia 2024 r. dopuszczające do udziału w postępowaniu organizacje Frank Bold oraz Fundację Greenpeace Polska. Ponadto 29 stycznia 2024 r. wezwaliśmy pełnomocnika inwestora do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu na środowisko - stwierdza Natalia Zapała, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.
Fundacje Frank Bold i Greenpeace Polska znane są z krytycznego nastawienia względem eksploatacji węgla kamiennego w Polsce. Jakie racje zaważyły na decyzji o dopuszczeniu ich do postępowania? Otóż wynika to ze spełnienia wymogów formalnych.
Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (oos) w art. 44 stwierdza: „Organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony, jeżeli prowadzą działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody, przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia tego postępowania.”
– Omawiane przedsięwzięcie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i postępowanie to obligatoryjnie wymaga udziału społeczeństwa, zatem organizacje ekologiczne mogą zgłaszać chęć uczestnictwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia. Obie fundacje spełniały przesłanki wymienione w art. 44 ustawy oos, tj. zgodnie ze swoimi celami statutowymi działają na rzecz ochrony środowiska i prowadziły działalność minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania w sprawie – stwierdza Natalia Zapała.
Obie zainteresowane złożem Sośnica fundacje wykazywały wcześniej podobne zainteresowanie innymi złożami węgla kamiennego na Górnym Śląsku. W 2023 r. fundacja Greenpeace Polska została dopuszczona do udziału w postępowaniu dotyczącym zmiany koncesji nr 136/94 na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Staszic w zakresie ustanowienia dodatkowego obszaru górniczego Giszowiec I - Szyb IV oraz w zakresie ustanowienia dodatkowego terenu górniczego Giszowiec I - Szyb lV. To postępowanie zostało umorzone.
Prócz tego fundacja Greenpeace Polska w 2023 r. zyskała status strony w trwających postępowaniach pod nazwą Wydobywanie kopalin: węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża Zabrze-Bielszowice oraz Wydobywanie węgla kamiennego ze złóż Łaziska i Bolesław Śmiały. W tym drugim przypadku stroną stała się także fundacja Frank Bold.
Jeżeli chodzi o postępowanie dotyczące złoża węgla Sośnica, to kolejnym krokiem jest uzupełnienie raportu o oddziaływaniu na środowisko przez inwestora. Po przedłożeniu kompletnego uzupełnienia postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie kontynuowane. Przed wydaniem decyzji konieczne będzie uzyskanie uzgodnienia PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i przeprowadzenie postępowania z udziałem społeczeństwa. Ponadto strony postępowania i fundacje, które uczestniczą w postępowaniu na prawach strony mogą na każdym etapie zgłaszać uwagi i wnioski do planowanego przedsięwzięcia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jakim prawem organizacje terrorystyczne mogą cokolwiek wnioskować. Niech się zainteresują oddziaływaniem na środowisko niemieckich kopalń odkrywkowych gdzie niszczona jest cała flora i fauna
Greenpeace , nie chce mi się tego komentować to jak antifa.. destruktywny organizm opłacony przez zachód i UE + wpływy LObbistyczne, nasz przemysł to żywy trup robiony specjalnie i opłacane przez te organizacje
Znaleziono sposób by zamknąć kopalnie... Ciekawe czy pozew pisali piórem czy jeszcze na komputerze w prywatnym odrzutowcu... Greenpeace to organizacja na usługach lobbystów
Robią to rękami ekoterrorystów.
Co robią u nas niemieckie organizacje pozarządowe w planach wykorzystania polskich zasobów naturalnych?
Warto się zastanowić jaki interes mają takie niby to ekologiczne fundacje i kto ich sponsoruje.
Pseudoekolodzy na usługach Sorosów i ruskich... Po gonić gdzie pieprz rośnie
Kto finansuje obie te organizacje ??? Zapewne Niemcy i to wszystko tłumaczy...
Czyli Sośnica SRK!