Kwestia nowych przepisów o kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego jest jedną z najbardziej pilnych do uregulowania. Skutkiem ostatnich zmian w organizacji administracji rządowej była m.in. zmiana ministra właściwego do wydania rozporządzenia w tej sprawie z Ministra Aktywów Państwowych na Ministra Przemysłu.
28 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, dokonana ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła system kwalifikacji górniczych. W związku z nowelizacją, rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 sierpnia 2016 r. w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego utraciło moc i do czasu wydania nowego rozporządzenia w tym zakresie nie mogą być stwierdzane kwalifikacje górnicze.
Działając w oparciu o upoważnienie Ministra Aktywów Państwowych z 7 września 2020 r., Prezes Wyższego Urzędu Górniczego przygotował projekt rozporządzenia Ministra Aktywów Państwowych w sprawie kwalifikacji w zakresie górnictwa i ratownictwa górniczego i 25 września 2023 r., przed ogłoszeniem nowelizacji, skierował ten projekt do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych. Projekt z uzasadnieniem został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce dotyczącej Rządowego Procesu Legislacyjnego, w celu umożliwienia zapoznania się z nim jak najszerszemu kręgowi odbiorców.
Jak poinformował WUG w okresie prac nad projektem rozporządzenia, nastąpiły zmiany w organizacji administracji rządowej, których skutkiem była zmiana ministra właściwego do wydania rozporządzenia z Ministra Aktywów Państwowych na Ministra Przemysłu. W związku z tymi zmianami 15 stycznia br., Minister Przemysłu upoważniła Prezesa WUG, do prowadzenia procesu legislacyjnego projektu i mógł on podjąć kolejne kroki w procesie legislacyjnym. Z kolei 12 lutego br. podczas konferencji uzgodnieniowej projektu zostały omówione uwagi zgłoszone w toku uzgodnień. Ostateczna wersja projektu rozporządzenia, która zostanie przekazana Ministrowi Przemysłu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A na czym mają polegać zmiany ? Ktoś wie ?
Dlatego pomimo zaawansowanej techniki wydajność maleje,rozpasanie i nieudolność dzisiejszego dozoru to katastrofa,brak dyscypliny no normalnie tragedia! Zmniejszają się wymagania wobec dozoru nie mówiąc o niedołęgach z Urzędów górniczych no pociotki ,chrześniacy rządzą w urzędach nie mając pojęcia o górnictwie !!!
Ass tak masz rację, śmieszne są te zatwierdzenia, ale zamiast je znosić to powini je zaostrzyć, dzisiejszy poziom dozoru wola o pomstę do nieba, większość z nich nawet taszy przodowemu nie nosiła, co wychodzi w ich bzdurnych decyzjach.
Śmieszne są te zatwierdzenia na dozór w dzisiejszych czasach. Tak jak w innych branżach pracodawca wyznacza i tyle jedyne wymagania to min.średnie kierunkowe tym bardziej ,że górnictwo się kurczy i nie ma chetnych na to zaszczytne stanowisko.