Z okazji 30-lecia wydobycia KWK Budryk przedstawiciele gminy Ornontowice zorganizowali obchody tego wydarzenia, które odbędą się 2 marca w godzinach od 9.00 do 15.00 w Centrum Kultury i Promocji ARTeria w Ornontowiach.
Podczas wydarzenia dostępna będzie galeria posterowa upamiętniająca osobę prof. Witolda Budryka oraz dorobek kopalni. Dla osób powyżej 13 roku życia, przygotowano atrakcję w postaci gogli VR umożliwiających wirtualne zwiedzanie kopalni. Ponadto zaprezentowany zostanie dorobek Kopalnianej Stacji Ratowniczej, działu mierniczo-geologicznego, a dla najmłodszych – uściski Misia Budrysia.
Jak przypominają organizatorzy - Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk, która należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) jest najgłębszą kopalnią węglową w Polsce. W 2015 roku Szyb VI został zgłębiony do 1320 metrów. Jednocześnie KWK Budryk jest najmłodszą i jedną z najnowocześniejszych kopalń w kraju. Jej budowa trwała przez całe lata 80., a pierwszą tonę węgla wydobyto 14 marca 1994 roku.
Prof. dr hab. inż. Witold Budryk, patron kopalni jest szczególną postacią nie tylko w historii górnictwa. Związany jest przede wszystkim z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W czerwcu 1928 roku uzyskał w Akademii jako pierwszy w Polsce stopień doktora z zakresu górnictwa. W krótkim czasie objął stanowisko adiunkta i wykładowcy w Katedrze Górnictwa i Przeróbki Mechanicznej Wydziału Górniczego, a w kilka miesięcy później, został jej kierownikiem. W 1929 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego prace wciąż posiadają fundamentalne znaczenie dla teorii oraz praktyki górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.