„Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”- to temat wystawy, którą od 13 lutego można będzie oglądać w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przy kopalni Wujek. Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 17 - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
Wystawa obejmuje 10 wielkoformatowych, podświetlanych plansz, które w formie komiksowej opowiadają o mało znanym aspekcie stanu wojennego -powoływaniu przez władze PRL do wojska działaczy „Solidarności” i umieszczanie ich w wojskowych obozach internowania. Pobór trwał od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 i objął ponad 1700 osób. „Ćwiczenia wojskowe” miały być karą za przynależność do związku, ich celem nie było podniesienie zdolności bojowej żołnierza, ale złamanie go i upodlenie. Wiele osób straciło z tego powodu zdrowie, jedna osoba poniosła śmierć.
Ekspozycję przygotował Instytut Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku w 40. rocznicę utworzenia wojskowych obozów internowania. Na otwarciu wystawy będzie obecna grupa osób z różnych stron Polski, które były do takich obozów skierowane. Użycie wojska do izolacji osób niewygodnych dla komunistycznej władzy jest do dziś tematem mało znanym. Już w wolnej Polsce „rezerwiści” musieli czekać ponad 20 lat na uznanie ich za osoby represjonowane. Do dzisiaj bohaterowie tamtych wydarzeń, nie potrafią mówić o nich spokojnie, wciąż przywołują dużo emocji.
Ekspozycja będzie czynna do 6 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.