Styczniowe dane z rejestru REGON pokazują nieznaczną poprawę sytuacji przedsiębiorstw - napisał w poniedziałkowym komentarzu analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg, odnosząc się do danych GUS. Dodał, perspektywa poprawy koniunktury będzie ułatwiać prowadzenie działalności gospodarczej
Jak podał GUS, w rejestrze REGON w styczniu zarejestrowano 34.536 firm, czyli o 30,0 proc. więcej mdm. Liczba wyrejestrowanych podmiotów wyniosła 28,5 tys. podmiotów, tj. o 46,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. W styczniu odnotowano wzrost liczby podmiotów z zawieszoną działalnością (o 2,6 proc.) w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Dane z rejestru REGON pokazują nieznaczną poprawę sytuacji przedsiębiorstw. Liczba firm zarejestrowanych pozostaje na tych samych poziomie. Mniejsza niż przed rokiem jest liczba zawieszanych oraz wyrejestrowywanych działalności - napisał w Sajnóg.
Ekonomista wskazał, że liczba zarejestrowanych w styczniu br. podmiotów (34,5 tys.) jest mniejsza o 2,6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Zauważył też, że firmy rzadziej decydują się na zawieszenie (5,2 proc. r/r) i wyrejestrowywanie działalności (12,6 proc. r/r). Perspektywa poprawy koniunktury gospodarczej będzie ułatwiać prowadzenie działalności co może sprzyjać lepszym wynikom, i kolejnym spadkom liczby zawieszanych firm - ocenił.
Styczeń - jak napisał - jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy spadek przedsiębiorstw decydujących się na zawieszenie działalności, przy czym w większości sektorów obserwuje się wyraźnie słabszą dynamikę spadku w porównaniu do ubiegłego roku. W sektorze finansów i ubezpieczeń odnotowano spadek o 53,3 proc., a w sektorze HoReCa o 43,4 proc. Trudności w prowadzeniu działalności napotyka sektor informacji i komunikacji, gdzie odsetek zawieszonych podmiotów wzrósł o 20 proc., a liczba nowo rejestrowanych firm zmniejszyła się o 17 proc.
Według eksperta odnotowana przez GUS liczba upadłości firm (404) jest o 15,7 proc. większa niż rok wcześniej, ale - jak zauważył - wzrost ten wynika głównie z dołka spowolnienia gospodarczego, który obserwujemy w I poł. roku. W samym tylko IV kwartale 2023 liczba upadłości spadła o 12,5 proc. r/r. i wyniosła 98 przypadków. Większość upadłości zarejestrowano w sektorach przemysłowym, handlowym i usługowym. Sp. z o.o. stanowiły 70,4 proc. wszystkich upadłości - napisał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.