Chińskie górnictwo węglowe starego typu, oparte na pracy fizycznej, odchodzi w przeszłość. Tak samo, jak związana z tym ciężka, brudna i ryzykowna praca. Dzisiejsze wydobycie węgla znacznie różni się już od tego w przeszłości. Nastąpiło znaczne ograniczenie pracy ręcznej wymaganej w procesie wydobywczym, a inteligentne technologie zyskują na coraz większym znaczeniu.
Jako przykład postępującego procesu unowocześnienia wydobycia węgla w podziemnych kopalniach agencja Xinhua podaje technologie wydobycia w kopalni Daliuta znajdującej się w głównym okręgu węglowym Shaanxi, której właścicielem jest Shendong Coal Group. (Across China: Modern miners pave way for smart transformation in China's coal hub – 11 lutego 2024). Na dobrze oświetlonych przodkach tej kopalni, do których można szybko dotrzeć przestronnymi chodnikami, pracują stacje bazowe 5G, zautomatyzowane przenośniki taśmowe i kombajny do skrawania pokładów węgla. Przy zaledwie 13 pracownikach na zmianę, wydobycie pozwala uzyskać 13 000 ton węgla, co daje wydajność ok. 1 tys. ton na zatrudnionego pracownika kopalni na dobę, czyli ok. 14 mln ton rocznego wydobycia!
Wewnątrz sterowni duże, inteligentne ekrany wyświetlają w czasie rzeczywistym aktualne informacje o postępie i operacjach podziemnego wydobycia węgla. Pracownicy zdalnie realizują proces wydobycia węgla za pomocą... myszki. W ostatnich latach Chiny naciskają na rozwój inteligentnego górnictwa poprzez wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa produkcji i wysokiej jakości rozwoju przemysłu węglowego.
Według statystyk Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Kopalń, we wrześniu ubiegłego roku w inteligentne ściany robocze wyposażono łącznie 730 kopalń węgla w Chinach. Agencja Xinhua podkreśla, że młode pokolenie z wyższym wykształceniem przewodzi chińskim inicjatywom dotyczącym inteligentnego wydobycia węgla.
Shendong Coal Group, która jest właścicielem 13 kopalń, utworzyła ponad 90 zespołów górniczych, w których średnia wieku wynosi 31 lat. Jako kluczowe przedsiębiorstwo energetyczne, firma Shaanxi Coal and Chemical Industry Group Co., Ltd. w 2023 r. zatrudniła 642 specjalistów górniczych po studiach podyplomowych, aby promować rozwój wysokiej jakości wydobycia w swoich kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.