Pierwsze elektryczne pojazdy wyjechały w styczniu br. na linie komunikacji powiatu pszczyńskiego - podał powiat. Jego władze deklarują chęć rozwoju komunikacji powiatowej, która w ub. roku przewiozła 484,5 tys. osób - o 100 tys. więcej, niż w 2022 r. i o niemal 300 tys. więcej, niż w 2021 r.
Obecnie komunikacja powiatu pszczyńskiego obsługuje trzy linie relacji: Pszczyna - Pawłowice (przez Porębę, Brzeźce, Mizerów, Studzionka), Pszczyna - Żory (przez Suszec, Radostowice) i Pszczyna - Rudołtowice (przez Goczałkowice Zdrój). Na każdej linii dziennie jest po kilkanaście kursów w każdą stronę. Operatorem jest firma Kłosok.
Jak podkreślili przedstawiciele pszczyńskiego powiatu, wprowadzone w styczniu br. zmiany to efekt nowej umowy z operatorem. Wymieniono cały tabor na autobusy o najwyższych normach spalania oraz dwa bezemisyjne pojazdy elektryczne. Wzrosła liczba kursów, wprowadzono płatności bezgotówkowe i sprzedaż biletów miesięcznych przez internet.
Zmieniamy komunikację w powiecie pszczyńskim na wygodniejszą i dostosowaną do potrzeb pasażerów. Efekty widzimy każdego dnia w postaci wielkiego zainteresowania naszymi przewozami. Dane za 2023 r. są imponujące - przewieźliśmy 484,5 tys. osób. To o 100 tys. więcej, niż rok wcześniej i o niemal 300 tys. więcej niż w 2021 r. - powiedział członek zarządu powiatu Grzegorz Nogły.
We wszystkich autobusach, które obsługują powiatowe przewozy, działają już zapowiedzi głosowe. Są w nich tablice elektroniczne (również wewnętrzne, wyświetlające następny przystanek), monitoring, klimatyzacja i niska podłoga z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami czy pasażerów z dziećmi w wózkach. Realny czas odjazdów można sprawdzać w aplikacji KiedyPrzyjedzie.
W pszczyńskiej komunikacji powiatowej wprowadzono też bezgotówkową płatność za bilety (kartą płatniczą i telefonem) i uruchomiono sprzedaż biletów miesięcznych przez internet. Zwiększono liczbę kursów i - jak podkreślił wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski - po raz kolejny utrzymano bez zmian ceny. Pozostają na poziomie z 2017 r. - wskazał wicestarosta.
Ponadto podczas styczniowej sesji rada powiatu przyjęła lokalny program wyrównywania szans edukacyjnych, niwelujący różnice w cenach biletów miesięcznych dla uczniów szkół prowadzonych przez powiat między liniami komercyjnymi i powiatowymi. Gdy bilet będzie kosztował więcej niż 100 zł, powiat będzie mógł dopłacić do niego resztę ceny - do 80 zł na ucznia miesięcznie.
Starosta Barbara Bandoła zasygnalizowała, że powiat w ub. roku wznowił rozmowy z władzami gmin o możliwości stworzenia międzygminnego związku komunikacyjnego. Rozmawiamy z gminami na temat możliwości dalszego rozwoju wspólnej, powiatowo-gminnej komunikacji. To temat, który powinien być kontynuowany w kolejnej kadencji - uznała Bandoła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.