W piątek, 9 lutego, w KGHM Polska Miedź odbyła się kolejna tura negocjacji płacowych. Rozmowy nie przyniosły porozumienia. Jak poinformowali przedstawiciele związków zawodowych, negocjacje płacowe wznowią po powołaniu nowego zarządu spółki.
„W dniu dzisiejszym tj. 9 lutego 2024 r. strony ZUZP nie osiągnęły porozumienia, w związku z tym ma zastosowanie przepis par. 76 ust. 3 ZUZP na mocy którego pracodawca ma obowiązek wprowadzić od 1 stycznia 2024 wskaźnik wzrostu płac zasadniczych 9,2 proc.” - poinformowała w komunikacie strona związkowa z KGHM.
Jak wskazali związkowcy, strona społeczna podtrzymuje wcześniejsze postulaty, czyli: podwyższenie stawek płac zasadniczych o 15 proc. dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2024 roku, przeszeregowanie w oddziałach minimum 20 proc. załogi oraz wypłatę jednorazowej nagrody finansowej w wysokości 5000 zł dla każdego pracownika do dnia 15 lipca 2024 roku.
„Jednocześnie oświadczamy, że negocjacje płacowe wznowimy po powołaniu nowego zarządu KGHM Polska Miedź” – napisali przedstawiciele strony związkowej.
Przypomnijmy, że walne zgromadzenie KGHM zaplanowano na wtorek, 13 lutego. Wtedy jak można się spodziewać wymieniony zostanie rada nadzorcza koncernu, które decyduje o odwoływaniu i powoływaniu członków zarządu KGHM.
KGHM to jeden z największych światowych producentów miedzi oraz srebra. W Polsce do koncernu należą m.in. trzy kopalnie (ZG Rudna, ZG Lubin i ZG Polkowice-Sieroszowice) oraz trzy huty miedzi (Głogów, Legnica, Cedynia).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.