W tym roku koniec karnawału i początek Wielkiego Postu zbiegają się z dniem zakochanych, czyli walentynkami. Czy turystyczne kopalnie przygotowały coś specjalnego z tej okazji? Tak, ale nie wszystkie.
Środa, 14 lutego 2024 r., to w Kościele katolickim środa popielcowa, choć w powszechnej świadomości także wspomnienie św. Walentego, patrona zakochanych. Część kopalń można będzie zwiedzić według standardowej oferty.
Ofertę przygotowaną typowo pod zakochanych przygotowała z okazji walentynek Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Nie dotyczy ona jednak zwiedzania podziemi.
- W kruszarni robimy kino dla zakochanych i romantyczne kolacje - informuje Elżbieta Szumska z Kopalni Złota w Złotym Stoku.
Zachęcający upust cenowy oferuje Kopalnia Soli w Bochni 14 lutego.
- Na Walentynki, a zarazem na Środę Popielcową zapraszamy pary, narzeczonych, małżeństwa i wszelakie kochające się pary. Zapraszamy je na pobyt do komory Ważyn. Oferujemy walentynkową promocję 50 proc. na bilety na „Pobyt Rekreacyjny na Komorę Ważyn”. W rzeczywistości wszyscy którzy w tym dniu przyjadą do Komory Ważyn, dostaną zniżkę 50 proc. Nie będziemy sprawdzać aktów małżeństwa - zapowiada Dorota Włosowicz, rzecznik prasowy Kopalni Soli w Bochni.
Oprócz tego w walentynki do biletu bocheńska kopalnia dodaje pierścionki zaręczynowe typu odpustowego.
- Nie planujemy żadnych dodatkowych wydarzeń w tym terminie. Zwiedzanie odbywać będzie się jak w pozostałe dni. - informuje Sylwia Kapłon z Dawnej Kopalni w Nowej Rudzie.
- W tym roku, poza standardowym zwiedzaniem, nie przewidujemy dodatkowych wydarzeń w podziemnej trasie turystycznej na 14 lutego. Trasa turystyczna w Starej Kopalni będzie czynna w standardowych godzinach między 10, a 18, przewodnicy będą wychodzić z grupami na trasę co godzinę, o każdej pełnej godzinie - mówi Tomasz Czeleń, specjalista do spraw marketingu i promocji z Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Bez nadzwyczajnych ofert obejdzie się w najczęściej odwiedzanej kopalni w Polsce:
- W tym terminie nie mamy zaplanowanych dodatkowych atrakcji czy wydarzeń - stwierdza Monika Szczepa z Kopalni Soli Wieliczka.
Mniejszą popularnością od Wieliczki cieszy się podziemna kopalnia piasku Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim, którą w 2023 r. odwiedziło 30 377. Walentynki nie będą tam dodatkowym magnesem do przyciągnięcia turystów.
- W terminie 14 lutego 2024 r. PTT Groty Nagórzyckie nie planuje żadnych dodatkowych wydarzeń - rozwiewa wątpliwości Marek Stefański, specjalista Działu Rozwoju Turystyki Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.
Celem walentynkowego spaceru nie może być też Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka.
- Jest to w Muzeum normalny dzień tygodnia, a zatem w środę planowo Kopalnia Ćwiczebna jest nieczynna dla zwiedzających - wyjaśnia Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.
Z zupełnie innej przyczyny walentynkowych okazji nie ma w programie Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.
- Nie robimy nic w Walentynki, gdyż 16 lutego organizujemy w hali sportowej obchody jubileuszowe SMZT i występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Z kolei w sobotę 17 lutego w Sztolni odbywa się III edycja Lodowego Srebra - tłumaczy Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach, będącego zarządcą kopalni i sztolni.
Dodatkowo na sobotę, 10 lutego, w Budynku Obsługi Ruchu Turystycznego Sztolni Czarnego Pstrąga został zaplanowany wernisaż wystawy fotograficznej, zatytułowanej „Zwyczajne czy niezwyczajne? Ptaki tarnogórskich lasów i łąk”.
Kopalnia Guido w Zabrzu również nie przygotowała nic na walentynki i środę popielcową.
- Na ten dzień nie mamy nic w planach, ale 13 lutego organizujemy imprezę o nazwie „Śledzik, 100, galareta - Ostatki na Poziomie 320” - informuje Daria Piekarska z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Zjazdy na śledzikową imprezę w zabrzańskiej kopalni przewidziano od godziny 19, a początek zabawy ma być o 20. Podziemna sala ma zostać przystrojona w dekoracje tematyczne z Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. W cenę biletu wliczone będzie poczęstunek, m. in. koreczki śledziowe czy śląska sałatka warzywna. Przewidziana jest też potańcówka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.