Przygotowania do uruchomienia Metroroweru idą zgodnie z planem; termin wdrożenia jego pierwszej fazy to zgodnie z umową z wykonawcą 25 lutego, cztery miesiące od podpisania umowy - przekazali w poniedziałek przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Montaż stacji wypożyczania już trwa. Na początku w systemie pojawi się 1260 rowerów. Docelowo będzie ich 7 tys. System obejmie 31 miast i gmin - zaznaczył rzecznik Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) Łukasz Zych.
Podkreślił, że we wdrażaniu systemu nie ma opóźnień. Co więcej, choć początkowo pierwsza faza obejmować miała siedem miast, w których wcześniej działały rowery miejskie, ostatecznie będzie ich osiem - dzięki włączeniu do tej fazy Chorzowa. Rowery pojawią się od razu we wszystkich miastach, w których takie systemy dotąd działały.
W piątek zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dokonało przesunięć w dokumentach finansowych w związku m.in. z wdrażaniem pierwszej fazy systemu Roweru Metropolitalnego.
Przewodniczący zarządu Kazimierz Karolczak, zgłaszając w piątek autopoprawki do nowelizacji wieloletniej prognozy finansowej wyjaśniał, że jedna z autopoprawek była związana z koniecznością zawieszenia środków w kwocie 1,26 mln zł na wydatki bieżące - na rower metropolitalny, system wypożyczania rowerów, ze względu na opóźnienie projektu rowerów.
W pierwszej fazie miasto Chorzów zostałoby kompletnie bez roweru i chcemy na chwilę, na kilka miesięcy, w ramach możliwości wynikających z umowy, () żeby chociaż część tych rowerów się tam pojawiła, ponieważ w ogóle by znikły. A było zobowiązanie wobec mieszkańców, że w pierwszej fazie będą rowery we wszystkich miastach, w których te rowery funkcjonowały - mówił Karolczak.
W poniedziałkowej rozmowie z PAP przewodniczący Karolczak doprecyzował, że temat opóźnienia dotyczył przedłużającej się w poprzednich latach procedury wyboru wykonawcy Roweru Metropolitalnego, w efekcie czego w Chorzowie - ze względu na wcześniejsze umowy tego miasta ws. wcześniejszego systemu rowerów miejskich pod nazwą KajTeroz - nie byłoby ciągłości w funkcjonowaniu roweru miejskiego.
Piątkowa poprawka dotyczyła więc zapewnienia nieprzerwanej obecności rowerów miejskich w Chorzowie, a nie wiązała się z opóźnieniem wdrażania systemu Roweru Metropolitalnego.
Przedłużające się, trwające ponad dwa lata postępowanie na uruchomienie i obsługę systemu Roweru Metropolitalnego, Metropolia zakończyła w ub. roku. Jako operatora wybrano spółkę Nextbike GZM, która jedyna złożyła ofertę.
Przygotowywany od lat Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 31 miast i gmin GZM. Ma to być przede wszystkim środek transportu, który ułatwi przez cały rok podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach, tzw. ostatniej mili. Zastąpi systemy rowerów miejskich, zamawiane dotąd oddzielnie przez miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.