Nowoczesny obiekt dla 40 firm zbuduje - przy wsparciu funduszy europejskich z obecnej perspektywy - gliwicki Technopark. Powierzchnie mają być oferowane firmom z branż m.in. ICT, automatyki, nowoczesnych źródeł wytwarzania energii czy wyrobów medycznych.
Obiekt pod nazwą IT HUB Gliwice będzie już czwartym należącym do Technoparku. W październiku 2022 r. oddano trzeci budynek tej instytucji, zapewniający miejsce dla 20 nowoczesnych firm.
Park Naukowo-Technologiczny Technopark Gliwice to samorządowy projekt z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu - centrum wsparcia dla firm rozpoczynających działalność na rynku nowych technologii. Współzałożycielem i większościowym udziałowcem Technoparku jest samorząd Gliwic.
Powołany w 2004 r. przez Gliwice, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną gliwicki Technopark ma dotąd trzy lokalizacje biznesowe: przy ul. Konarskiego o powierzchni 3,5 tys. m kw. oraz przy ul. Wincentego Pola, oferujące 1 tys. m kw. i 1,4 tys. m kw. Razem to niemal 6 tys. m kw. powierzchni biurowej, zajmowanej przez ok. 80 firm.
Zgodnie ze środową informacją gliwickiego samorządu, czwarty obiekt powstanie przy ul. Wincentego Pola, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budynków. Realizację wartej ok. 35 mln zł inwestycji wesprze Unia Europejska, kwotą 29 mln zł z programu Fundusze Europejskich dla Woj. Śląskiego 2021-27 w ramach działania 10.5. Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę (finansowanego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji).
Miasto w środę, 24 stycznia, podało, że budowa czwartego obiektu na należącej do Technoparku poprzemysłowej działce budowlanej przy ul. Wincentego Pola powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku. W skład IT HUB Gliwice mają wejść dwa nowe budynki scalone łącznikiem.
Technopark dysponuje na razie koncepcją rozbudowy dotychczasowej infrastruktury oraz projektem budowlanym dla pierwszego z dwóch planowanych budynków. Przyjęto, że będą one zasilane z wykorzystaniem zielonej energii (np. paneli fotowoltaicznych), a docelowo staną się siedzibą około 40 firm z branż nowoczesnych technologii.
Chodzi o branże wpisujące się w zapisy Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego 2030, m.in. automatykę, ICT, nowoczesne źródła wytwarzania energii i wyroby medyczne.
Ulokowanie się takich przedsiębiorstw w nowej infrastrukturze IT HUB Gliwice będzie miało szczególne znaczenie dla tworzenia nowych, alternatywnych miejsc pracy dla byłych pracowników branż górniczych i okołogórniczych - zaznaczył cytowany w informacji miasta prezes Technoparku Gliwice prof. Jan Kosmol.
ałożyliśmy bowiem, że zatrudnienie w firmach znajdujących się w Technoparku Gliwice znajdą również specjaliści i absolwenci w branżach zastępujących branże tradycyjne. Mogą zostać tam także umiejscowione tzw. firmy odpryskowe z Politechniki Śląskiej, w tym firmy, w które zainwestuje fundusz inwestycyjny ATG GLIWICE - dodał Kosmol.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.