Ponad 460 tys. ton węgla wydobyli w IV kwartale ub.r. górnicy ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek.
Warunki geologiczno-górnicze w kopalni Staszic-Wujek zaliczane są do najtrudniejszych w całym polskim górnictwie podziemnym. Nie brakowało ich też w ścianie 20 w pokładzie 510, partii S. Węgiel wybierano w warunkach IV kategorii zagrożenia metanowego, II grupie samozapalności, klasie B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I i II stopniu zagrożenia klimatycznego, I stopniu zagrożenia wodnego oraz w warunkach I stopnia zagrożenia tąpaniami. Eksploatację prowadziła załoga oddziału G-4.
Adekwatnie do stwierdzanego stanu zagrożenia tąpaniami w ścianie prowadzono szeroki zakres profilaktyki tąpaniowej, ze szczególnym naciskiem na profilaktykę pasywną. W wyrobiskach przyścianowych wyznaczone zostały odcinki wyrobisk z ograniczeniem ruchu załogi, które docelowo objęły całą długość tych chodników. Ponadto w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa w odcinkach z ograniczonym ruchem załogi zabudowany został system automatycznej lokalizacji pracowników PORTAS.
Jak już wspominaliśmy wcześniej przy jego pomocy dyspozytor ds. tąpań na bieżąco monitoruje liczbę osób przebywających w odcinkach wyrobisk uznanych za szczególnie niebezpieczne.
Podstawowymi elementami systemu są transpondery i węzły radiowe. Transpondery, czyli tzw. TAGI pobierane są w lampowni i przypisywane indywidulanie do pracownika udającego się w rejon ściany. Sygnał wysyłany przez identyfikatory personalne jest odbierany przez węzły radiowe, zabudowane w wyrobiskach. Ich głównym zadaniem jest identyfikacja wejścia lub wyjścia pracownika ze strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami, jak i również ciągła lokalizacja pracowników na całej długości strefy. Informacje przekazywane są do serwera systemu PORTAS i wyświetlane na przygotowanych planszach w systemie dyspozytorskim u dyspozytora ruchu i dyspozytora ds. tąpań.
Aktualna liczba osób przebywających w danej strefie jest również wyświetlana lokalnie na cyfrowych transparentach, zabudowanych przy wejściach do strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami. Transmisja danych na powierzchnię realizowana jest w oparciu sieć światłowodową. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm system powoduje automatyczne wyłączenie kombajnu ścianowego.
W skali całego ub.r. załodze katowickiej kopalni udało się osiągnąć maksymalne miesięczne wydobycie na poziomie ponad 94 tys. t węgla ze ściany 20, przy średnim wydobyciu dobowym około 4300 t.
Ruch Murcki-Staszic prowadzi obecnie eksploatację ścianami: 107/401/1/S w pokładzie 401/1 w polu S, na poziomie 500 m oraz ścianą II/501/C w pokładzie 501 w polu C. na poziomie 900 m. Z kolei sąsiedni ruch Wujek nadal kontynuuje wydobycie ścianą IIL w pokładzie 407/4 w polu L, na poziomie 680 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Gumofilc, płacz dalej, a my mamy się bardzo dobrze.
Ten pokład ma chyba 12 m i jest wybierany warstwowo i to zdaje się druga warstwa dlatego jest tak ciężko
Kogo to obchodzi? Was czas ryle dobiega końca. Róbcie uprawnienia na wózki widłowe. Do innej pracy się nie nadajecie.