Blisko 200 prac wpłynęło na konkurs plastyczny „TAK dla Czystego Powietrza” organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do dalszej oceny trafiło ponad 170 z nich.
Organizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkurs, jak co roku, skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i podopiecznych świetlic środowiskowych z województwa śląskiego. Uczestników konkursu podzielono na kategorie wiekowe. Nagrodzonych zostało łącznie 25 prac w pięciu kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się: 4- i 5-latkowie: Leon Chwist, Zuzanna Hadaś, Bartosz Wiącek i Aleksander Tomala. W kategorii 6- i 7-latków: Hanna Kosmala, Emilia Szklarz, Kinga Fulak, Amelia Fabiszewska i Marcelina Nawara. Wśród 8- i 9-latków triumfowali: Ksenia Herasymyshyn, Julia Smektała, Szymon Swałtek, Nikola Nocuń oraz Weronika Mazanek. W grupie 10- i 11-latków najlepsze prace zaprezentowali: Lena Hus, Mateusz Wyrwich, Emilia Janota i Filip Doruchowski. Wyróżnienie otrzymała Natalia Szczepowska. Wśród 13- i 14-latków najlepiej wypadli: Alisa Yakovets, Alicja Tofil oraz Switlana Karmaz i Dawid Gawoł. Wyróżnienia otrzymały: Wiktoria Łapaj i Zuzanna Żegolewska.
– Moja praca przedstawia świat strzeżony przez rycerza, który zamiast tarczy trzyma w ręku panel fotowoltaiczny. Pomysł na tę pracę wziął się stąd, że wcześniej dużo czytałam o czystym powietrzu i o tym, jakie istnieją metody, aby je ochraniać. Panele fotowoltaiczne są jedną z metod produkowania czystej energii – opisała swoją pracę Zuzanna Żegolewska.
Celem jest szeroko pojęta edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży poprzez rozwój umiejętności plastycznych, zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas przyrody, popularyzowanie wiedzy o funduszach unijnych wykorzystywanych na ochronę środowiska, w tym Czystego Powietrza, oraz promocja Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
– Od lat organizujemy ten program dla dzieci, podnosząc tym samym ich świadomość ekologiczną w zakresie zagrożeń związanych z jakością powietrza. Chcemy, aby w ramach tego konkursu najmłodsi prezentowali nam, jak może wyglądać nasze otoczenie, gdy jakość powietrza będzie jak najlepsza – podkreślił Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Zwycięzcy konkursu otrzymali głośniki mobilne, tablety, słuchawki bezprzewodowe oraz zestawy plastyczne.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.