W piątek, 19 stycznia, ukaże się kolejny numer Trybuny Górniczej, a w nim - jak co tydzień - wiele ciekawych artykułów.
Trzecie tegoroczne wydanie Górniczej otwiera materiał autorstwa Macieja Dorosińskiego pt. „Jak trwoga to do węgla”.
- Styczeń przyniósł nam temperatury nieco niższe niż te, do których w ostatnich latach przyzwyczaiła nas zima. W pewnych regionach Polski na termometrach można było zobaczyć nawet -20 stopni Celsjusza, tym samym zapotrzebowanie na energię było rekordowe – zwraca uwagę autor.
Przy okazji wspominamy także o metanie. Mamy bowiem kompromis metanowy. Ale jeszcze rok temu sytuacja nie przedstawiała się w różowych barwach.
- Związkowcy z trzech spółek chcą urlopu dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla - pisze Jacek Madeja. - Porozumienie dotyczące dodatkowych dni urlopu dla przeróbkarzy w JSW, podpisane pomiędzy stroną związkową i zarządem spółki na początku stycznia br., zachęciło do upomnienia się o takie rozwiązanie również w innych spółkach węglowych – zwraca uwagę autor.
W Górniczej piszemy także o podwyżkach dla górników. Negocjacje nie będą łatwe. Organizacje związkowe dają czas zarządowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej do 24 stycznia.
Mysłowiccy górnicy mają ambicje i solidny grunt, aby utrzymać podobny poziom wydobycia do ubiegłorocznego. Kajetan Berezowski odwiedził kopalnię Mysłowice-Wesoła. Ta – jak się okazuje – należy do czołówki zakładów górniczych należących do PGG.
Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki za czwarty kwartał 2023 r. Pisze o tym w swoim artykule Jacek Madeja.
- Pora się szczepić! – Alarmuje dr hab. Jerzy Jaroszewicz, lekarz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalista uczula, że zagraża nam nie tylko COVID-19, ale także wirusy półpaśca, odry i wielu innych, groźnych chorób.
Umowa społeczna dla górnictwa zostanie notyfikowana. Z Komisją będą rozmawiać Borys Budka i Marzena Czarnecka. Czy rzeczywiście tak się stanie zastanawia się Jacek Madeja. Z kolei Maciej Dorosiński opisuje efekty działania górniczego telefonu zaufania za 2023 r.
Sporo miejsca poświęcamy ponadto sprawom ekologii.
Polska i Czechy wciąż węglem kamiennym stoją. Niemcy wydobywają węgiel brunatny. Jednak we wszystkich krajach UE energetyka węglowa ma tendencje spadkowe. Największy spadek wydobycia węgla nastąpił w ub.r. w Niemczech – o 22 proc., w Polsce o 18 proc., a w Czechach o 11 proc. Jak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa energetycznego w krajach europejskich? Na to pytania stara się odpowiedzieć w swoim artykule Kajetan Berezowski.
Górnicza zamyka historia sukcesu sportowego Jacka Anca, ratownika z ruchu Halemba kopalni Ruda, który może pochwalić się purpurowym pasem z czterema belkami w brazylijskim jiu-jitsu.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.