W GIG-PIB rozpoczęła się realizacja projektu REECOL: Ekologiczna rehabilitacja i długoterminowy monitoring terenów pogórniczych, którego celem jest opracowanie procedury prowadzenia procesów rehabilitacji ekosystemów na terenach poeksploatacyjnych oraz wyznaczania kierunków zagospodarowania gruntów i szacowania kosztów działań naprawczych.
Opracowane i przetestowane zostaną nowe rozwiązania w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych, rekultywacji i rehabilitacji ekosystemów, w wybranych regionach węglowych będących w okresie przejściowym. W przeciwieństwie do standardowego podejścia proces ten nie zakłada przywrócenia terenu do stanu sprzed rozpoczęcia działalności (restoration), ale skupia sią na zapewnieniu możliwości świadczenia jak najszerszych usług ekosystemowych w obrębie antropogenicznie przekształcanego terenu. Opracowane zostaną środki skutecznego krótko- i długoterminowego monitorowania procesów rekultywacji z wykorzystaniem wskaźników biologicznych i geochemicznych oraz technologii teledetekcji. Opracowane rozwiązania pomogą odtworzyć ekosystemy, które zapewnią kontrolę stopnia erozji gleby, jakości wody, siedlisk przyrodniczych i poprawy walorów krajobrazowych byłych terenów górniczych, co pozwoli na ponowne zagospodarowanie tych obszarów.
W ramach projektu przedstawiona zostanie również metoda certyfikacji służąca ocenie ekologicznej rehabilitacji terenów pogórniczych oraz identyfikacji najlepszych praktyk branżowych w tej dziedzinie.
Konsorcjum projektu REECOL tworzy 12 partnerów reprezentujących instytucje badawcze i partnerów przemysłowych, w tym przedsiębiorców górniczych z pięciu krajów: Polski, Czech, Francji, Grecji i Słowenii. Liderem jest Instytut Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor – Instytut”. Projekt finansowany jest ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali.
Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy jest państwowym instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1945 z przemysłem wydobywczym oraz z Górnym Śląskiem. W skład Instytutu wchodzi powołana 20 lat wcześniej Kopalnia Doświadczalna Barbara w Mikołowie.
Działalność Instytutu obejmuje najistotniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa pracy w przemyśle, inżynierii środowiska (w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej). Prowadzi również działalność certyfikacyjną i edukacyjno-szkoleniową oraz świadczy usługi w postaci badań, ekspertyz, pomiarów i analiz dla wielu branż przemysłu, instytucji i urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz partnerów zagranicznych.
GIG-PIB utrzymuje rozległe kontakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami i instytucjami w ramach współpracy naukowej i technicznej, wspólnych projektów badawczych oraz eksportu usług i urządzeń, realizuje projekty w ramach Programów Ramowych Unii Europejskiej, Programu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i wielu innych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.